شماره شبا Sheba

شماره شبا Sheba یک شناسه حساب بانکی ایران است که برای اختصار به نام شبا خوانده می شود . شماره ای بیست و چهار رقمی که یک حساب بانکی را به صورت منحصر به فرد در تمام نظام بانکی ایران مشخص می کند . اهمیت شماره در پرداخت های اینترنتی مشخص می شود. بیشتر سایتهای کسب درآمد داخلی برای پرداخت درآمد به این شماره نیاز دارند ، برای دریافت کد شبا با مراجعه به سایت بانکی که در آن حساب دارید و یا مراجعه حضوری به نزدیک ترین شعبه بانک مورد نظر به دست آورید .

مزایای شماره شبا Sheba

“شبا” جایگزین شماره حساب های فعلی نمی شود، بلکه به عنوان یک شماره استاندارد در کنار آنها قرار می گیرد. برای هر حسابی که دارید، می توانید یک شبای مخصوص به آن دریافت کنید. داشتن شماره شباهای بانکی برای انواع حسابها مانند جاری، سپرده، تسهیلات و نظایر آن می تواند مورد استفاده قرار گیرد . وجود “شبا” مزایای زیر را برای مشتریان و بانک در بردارد :

۱- توجه کنید که “شبا” تمام اطلاعات یک شماره حساب معمولی را دارد . با دانستن “شبا” میتوانید وجه را به آن منتقل کرده یا از طریق آن پول دریافت کنید، بدون این که نگران سایر جزئیات حساب باشید .

۲- برای حواله هایی که از “شبا” در آنها استفاده می شود، نیاز به دانستن، ذکر و کنترل هیچگونه اطلاعاتی نظیر نام بانک، نام یا کد شعبه، شماره حساب، نوع حساب و درگیری با کدهای مختلف و گوناگون ندارید. تمام این داده ها در “شبا” وجود دارند .

۳- اگر اشتباه یا سهوی در ورود “شبا” پیش آید، سامانه های بانکی از اشتباه مشتری (در اعلام شبا) یا متصدی بانک (در ورود اطلاعات شبا) آگاه شده و آن را گزارش می کنند . به این معنی که اگر مشتری یا متصدی بانک یک یا چند رقم از “شبا” را به اشتباه وارد کند، سیستم با کنترل محتوای “شبا” به او ا علام می کند که اشتباهی رخ داده است و باید “شبا”ی وارد شده مجدداً کنترل شود .
این ساز و کار “شبا” امکان خطای مشتری و متصدی بانک در ورود اطلاعات حساب و ارسال وجه به حساب های دیگر را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد .

۴- سامانه های حواله الکترونیکی کشور “ساتنا” و “پایا” براساس “شبا” فعالیت می­نمایند؛ بنابراین دانستن “شبا”ی حساب برای انجام حواله بین بانکها برای همه مشتریان بانکها ضرورت دارد .

شماره شبا Sheba , شماره شبا چیست ؟, تبدیل شماره حساب به شبا

چارچوب کلی تعریف کد IBAN

کلمه‌ شماره شبا Sheba که البته بانک‌ها آن را شِبا می‌خوانند، مخفف عبارت شناسه حساب بانکی ایران است . شبا به عنوان معادل اصطلاح IBAN در زبان انگلیسی به کار برده می‌شود . در انگلیسی بریتانیایی این کلمه را به صورت حروف مقطعه (آی بی اِی اِن) می‌خوانند . اما آمریکایی‌ها آن را به عنوان یک واژه و به صورت آیبَن تلفظ می‌کنند .

پیشنهاد ویژه سایت پول یابی :  بررسی اقتصادی بیت کوین

طول کد IBAN در کشورهای مختلف، متفاوت است . اما قواعد زیر باید بر اساس استاندارد ISO-13616 رعایت شود :

۱- دو حرف اول باید کشوری را مشخص کنند که حساب در آن باز شده است . همان‌طور که می‌دانید برای شبا در ایران از کد IR استفاده می‌شود . استاندارد دیگری به نام ISO-3166 وجود دارد که مشخص می‌کند نام هر کشور با چه حروفی مشخص شود . این نام‌ها همان‌هایی هستند که در نام‌گذاری دامین کشورها در وب هم استفاده می‌شود .
۲- بعد از دو حرف اول، یک عدد دو رقمی وجود دارد که صحت بقیه‌ کد را کنترل می‌کند . بنابراین اگر در ثبت شماره شبا اشتباه کرده باشید، به احتمال زیاد این خطا مشخص شده و پول شما به اشتباه جابجا نخواهد شد .
بقیه‌ کد شماره شبا Sheba می‌تواند با ارقام ۰ تا ۹ و نیز حروف A-Z و a-z ساخته شود و نباید طول آن از ۳۰ حرف بیشتر باشد . البته استاندارد، کشورها را مقید می‌کند که داخل قلمرو خود، تعداد ارقام کد را ثابت نگه دارند . ما در ایران از کد ۲۲ رقمی استفاده می‌کنیم که با افزودن دو رقم کنترل در نهایت به یک کد ۲۴ رقمی تبدیل می‌شود .

استاندارد تعریف شماره شبا (فرمت شماره شبا Sheba )‌

شماره شبا ۲۴ رقمی است که البته این ۲۴ رقم شامل IR ابتدای آن نمی‌شود (با IR مجموعاً ۲۶ کاراکتر می‌شود) . وقتی قرار است شماره‌ای در سراسر جهان منحصر‌به‌فرد باشد، لازم است که استاندارد جهانی برای تعریف آن به کار گرفته شود . استاندارد تعریف IBAN در سراسر جهان، ISO-13616 نام دارد که شماره شبای حساب‌های بانکی ایران نیز بر همین اساس تعریف شده است .

اهمیت شماره شبا

شبا در مبادلات بین المللی نیز کاربرد مهمی دارد.”شبا” بر اساس استاندارد IBAN  (مخفف International Bank Account Number) ایجاد شده است که در حال حاضر در بسیاری از کشورهای جهان – شامل تمام کشورهای اروپایی – به عنوان استاندارد شماره حساب بانکی مورد استفاده قرار می گیرد .
“شبا”ی بین المللی با افزودن IR به “شبا”ی داخلی ساخته می شود و می تواند در مبادلات بین المللی استفاده شود . ضمن اینکه امروزه در مبادلات بانکی داخلی کاربرد فراوان دارد . کسانی که فعالیت اقتصادی و کسب درآمد اینترنتی دارند برای مبادلات مالی بالا به این شماره نیاز دارند .

پیشنهاد ویژه سایت پول یابی :  برگزاری وبینار رایگان

دریافت شماره شبا به‌صرفه‌ترین خدمت بانکی است . شماره شبا کارراه‌اندازترین خدمات بانکی است چون نه به نام بانک نیاز است و نه به کد شعبه و نوع حساب و چه و چه . دریافت شماره شبا به‌دردبخور است چون هر مبلغی خرد و کلانی را می‌شود با داشتن آن و از طریف سامانه‌های پایا و ساتنا جابه‌جا کرد . محاسبه شماره شبا ارزشمند است چون با توجه به افزایش پلکانی کارمزد کارت به کارت، با هزینه‌ای اقتصادی‌تر و ارزان‌تر می‌شود . مبالغ را -بدون عجله- جابه‌جا کرد و از همه مهم‌تر، شناسه شبا برای همه ما مهم است چون امن‌ترین شیوه جابه‌جایی پول است و با رقم‌های کنترلی فراوان، جلوی اشتباه در پرداخت را به حداقل می‌رساند .

چگونه شماره شبا را پیدا کنیم؟

اکثر بانک‌ها در سایت خود این سرویس را ارائه می‌دهند . به این صورت که اگر شماره کارت بانکی یا شماره حساب خود را داشته باشید، می‌توانید آن را به سایت ارائه دهید و شماره شبا را تحویل بگیرد . هر یک از بانک‌های ایران، صفحه‌ای را در وب‌سایت خود در نظر گرفته‌اند تا با وارد کردن شماره حساب بانکی، شماره شبا را به دست آورده یا شماره کارت را به شبا تبدیل کنید .

برای راحتی شما صفحه تولید کد شبای اکثر بانکها ، در لیست زیر قرار داده شده و از طریق آنها براحتی می توانید شماره شبای حساب بانکی خود را بدست آورید :

دریافت شبای بانک صادرات

 شبای بانک ملی

شماره شبای بانک ملت

شبا بانک اقتصاد نوین

 شبای بانک پارسیان

گرفتن شبای بانک پاسارگاد

دریافت شبا بانک تجارت

اخذ شبای بانک سامان

 شبای بانک سپه

دریافت شبای بانک سرمایه

به دست آوردن شبای بانک گردشگری

دریافت شبا بانک سینا

 شبای بانک کشاورزی

بانک قرض الحسنه رسالت

 بانک صنعت و معدن

 شبای بانک رفاه کارگران

دریافت شبای بانک دی

 بانک توسعه تعاون

 بانک ایران زمین

شبای بانک انصار

شبا بانک آینده

دریافت شبای بانک مرکزی ایران

شماره شبا بانک کارآفرین

شبای بانک شهر

بانک قرض الحسنه مهر ایران

بانک توسعه صادرات

به عنوان مثال :

IR423556789123453789173456

توصیه درباره شماره شبای بانک ها

اگر در ابتدای شماره حساب صفر وجود دارد ، شماره حساب خود را بدون صفرهای اول آن وارد نمایید . درصورتی که باز هم موفق نشدید باید به یکی از شعب این بانک مراجعه نمایید .

مطلب پیشنهادی

مقایسه کسب و کار اینترنتی و سنتی , اهمیت و مزایای ایجاد فروشگاه اینترنتی

اهمیت ایجاد فروشگاه اینترنتی برای کسب و کارها

اغراق نیست اگر گفته است که توسعه کسب و کارها بدون داشتن فروشگاه آنلاین امکان …

3 دیدگاه

 1. کارشناس بانکی

  امروز همه کارهای بانکی الکترونیکی شده و یا کاملا به اون سمت داره می ره شماره شبا و داشتن آن ضروری است ضمن اینکه با شماره شبا می توان مبالغ بیشتری را با کارمزد کمتر و سرعت بالاتر نسبت به شماره کارت به صورت اینترنتی، جابجا کرد . در واقع شماره شبا با هدف تسهیل پردازش داده‌ها در تعاملات بین‌المللی و محیط‌های مالی و نیز میان صنایع مختلف ارائه شده است.
  نکته جالب اینکه بین هر حساب بانکی و شماره‌ IBAN یا شبا تناظر یک به یک وجود دارد. یعنی اگر شماره شبا (در حساب ایران) یا IBAN (در حساب‌های بین‌المللی) خود را در هر جای دنیا اعلام کنید، کاملاً مشخص است که از حساب چه کسی در چه کشوری صحبت می‌کنید.

  کلمه‌ی شبا که البته بانک‌ها آن را شِبا می‌خوانند، مخفف عبارت شناسه حساب بانکی ایران است. کلمه شبا به عنوان معادل اصطلاح IBAN در زبان انگلیسی به کار برده می‌شود.
  شماره شبا ۲۴ رقمی است که البته این ۲۴ رقم شامل IR ابتدای آن نمی‌شود (با IR مجموعاً ۲۶ کاراکتر می‌شود

  • سایت پول یابی

   سلام و درود
   ممنون از اطلاعات خوب و جالبی که درباره شماره شبا ارائه داده اید البته اگرچه بر اساس استاندارد ISO-13616 توضیح داده شده که طراحی شبا برای پردازش اتوماتیک (در فرایندهای انتقال الکترونیکی پول)‌ است. اما در عین حال، استفاده از این شماره در سایر ابزارهای مبادله (مثلاً اسناد کاغذی تعهدات مالی) نیز مجاز شمرده شده است.
   در پناه حق

 2. سلام
  زمانی افراد کمتر از شماره شبا استفاده می کردند و به اون آشنایی نداشتند اما امروزه استفاده از شبا در حواله‌های بانکی، خصوصاً توسط کسب‌وکارها جهت دریافت پول از مشتریانشان بسیار رایج است و به نظر می رسه که شماره شبا برای همگان راحت و پرکاربرد شده است .
  از ابتدای فعالیت بانک‌ها تا به همین حالا، هر بانکی از استاندارد خودش برای ایجاد شماره حساب استفاده می‌کند. مثلا ممکن است یک بانک شماره حساب‌هایش را با اعداد ۱۰ رقمی ایجاد کند و بانک دیگری از اعداد ۱۵ رقمی استفاده کند.

  تا قبل از سال ۱۳۸۵ همه‌چیز خوب بود؛ ولی با اینترنتی شدن فرایندهای بانکی، این تفاوت در ساختار شماره حساب‌ها، ناهماهنگی‌های زیادی را ایجاد کرد. بانک مرکزی در نهایت تصمیم گرفت تا یک فرمت یکپارچه را ایجاد کند که جابه‌جایی پول در بین بانک‌های کشور راحت‌تر شده و احتمال خطا هم کاهش پیدا کند. اینجا بود که شماره شبا متولد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.