سوالات درباره بیت کوین

ابهامات و سوالات درباره بیت کوین Bitcoin خیلی زیاد است ضمن اینکه در سال های اخیر با جهش قیمتی که در این رمز ارز دیجیتال روی داد همه نگاهها و توجه ها بیشتر از قبل به سوی آن معطوف شده است. برای درک این موضوع توجه کنید که، ارزش یک بیت کوین از مقدار ۷۸۹ دلار در دسامبر سال ۲۰۱۶ به حدود ۵۷هزار دلار در فوریه ۲۰۲۱ رسیده‌است.

بیت کوین یک رمز ارز و یک نظام پرداخت جهانی با شیوه و کارکرد شبیه پول بدون پشتوانه است. نکته جالب اینکه هیچ کشوری از نظر حقوقی آن را به عنوان یک پول قانونی به رسمیت نشناخته ولی در اکثر کشورهای جهان افراد زیادی در حال استخراج بیت کوین هستند و به عنوان منبع کسب درآمد اینترنتی مطرح است. در این مقاله سایت پول یابی به برخی سوالات درباره بیت کوین که رایج و عمومی بین کاربران می باشد، پاسخ داده می شود.

سوالات درباره بیت کوین

بیت کوین اولین و مهم ترین پول دیجیتال نامتمرکز محسوب می شود چون بدون بانک مرکزی و یا مسئول مرکزی کار و فعالیت می کند . به بیانی دیگر ، این شبکه همتابه‌همتا است و تراکنش‌ها مستقیماً و بدون واسطه میان کاربران در سرتاسر جهان انجام می گیرد. در چند سال اخیر ارزش بیت‌کوین در بازارهای جهانی از چند صدم دلار آمریکا به چندهزار دلار افزایش یافته‌است.

در کنار رشد و اعتبار بیت کوین ، شمار شرکت‌های خدماتی و تاجرانی که بیت‌کوین را برای خرید و فروش و تجارت آنلاین می‌پذیرند نیز در حال افزایش است و این موضوع یک کسب درآمد از اینترنت پرسودی را ایجاد کرده است. با تمام تبلیغات و اقبال کاربران اینترنتی به کسب درآمد اینترنتی با استخراج بیت کوین، هنوز ابهامات و سوالات درباره بیت کوین و شیوه عملکرد آن بسیار زیاد است.

سوالات درباره بیت کوین ، بیت کوین چیست؟ پاسخ به سوالات درباره بیت کوین ، استخراج بیت کوین ، سوالات کلی درباره بیت کوین

مهم ترین ابهامات و سوالات درباره بیت کوین Bitcoin که با هدف آموزش بیت کوین پاسخ داده شده اند عبارتند از:

۱- مخترع بیت کوین کیست؟

مخترع یا توسعه دهنده بیت کوین، فردی (یا افرادی) ناشناس به اسم ساتوشی ناکاموتو است. تاکنون هویت این فرد یا گروه فاش نشده است و فقط چند حدس و گمان درباره آن وجود دارد. گفته می شود که زمان ارائه بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو حدود ۱ میلیون کوین برای خودش اختصاص داد. بنابراین اگر این روایت حقیقت داشته باشد، او روز به روز ثروتمند تر می شود و اگر قیمت بیت کوین همینطور افزایش پیدا کند، او تبدیل به ثروتمندترین فرد جهان خواهد شد.

دیدگاه غالب این است که ، هویت پدیدآورنده بیت‌کوین مشخص نیست، اگرچه ساتوشی ناکاموتو را مخترع بیت‌کوین می دانند. نکته جالب اینکه هویت واقعی ناکاموتو هنوز مجهول است. در سال ۲۰۱۶ یک دانشمند استرالیایی به نام کریگ رایت ادعا کرد مخترع بیت‌کوین است. البته بسیاری باور دارند که او یک شخص نیست و بیت‌کوین محصولی از یک گروه برنامه‌نویسی بزرگ و یا یک جمع برنامه نویس از سرتاسر جهان می باشند.

۲- مالک شبکه بیت کوین کیست؟

آنچه مسلم و قطعی می باشد این است که شبکه بیت کوین هیچ مالک و صاحبی ندارد، درست همانطور که هیچ فردی مالک هوا نیست. در رمز ارز بیت کوین کاربران سراسر جهان به شبکه متصل می شوند و آن را باهم کنترل می کنند. توسعه دهندگان بیت کوین اگرچه آن را بهبود می بخشند اما تغییر در پروتکل اصلی بیت کوین امکان پذیر نیست.

بیت کوین به صورت متن باز منتشر شده است، هر کاربر می تواند نسبت به نیاز های خود از پروتکل برای ساخت برنامه های کاربردی استفاده کند.

۳- شیوه کار بیت کوین چگونه می باشد؟

با پول سنتی و رایج در جامعه ، انتقال وجوه از یک حساب به حساب فرد دیگری نیاز به برخی از سازمان های واسطه می باشد. بیت کوین کاملا متفاوت عمل می کند و هیچ واسطه ای در کار نیست. در پروتکل بیت کوین، اعتماد از سازمان و انسان ها به کامپیوترها منتقل شده است. انسان و سازمان های واسطه می توانند خواسته یا ناخواسته مرتکب اشتباه شوند، اما کامپیوترها و فناوی های نوین فاقد احساسات و اشتباهات انسانی هستند.

به طور کلی تمام تراکنش های دیجیتالی (متمرکز یا غیرمتمرکز)، برای انجام تراکنش، نیاز به تایید دارند. وقتی قصد ارسال پولی از طریق بانک دارید، در حقیقت طی یک پروسه، سیستم ابتدا موجودی حساب بانکی شما را چک می کند و در صورت مقارن بودن آن با مبلغ تراکنش در مرحله بعد، موجودی حساب شما را کم می کند و به موجودی حساب دیگر اضافه می کند.

اما بیت کوین غیرمتمرکز فعالیت می کند و واسطه هایی مانند بانک در این شبکه حذف شده اند. پس کامپیوترهای سراسر شبکه وظیفه تایید تراکنش ها را انجام می دهند. بیت کوین ها در فضایی به اسم wallet یا کیف پول ذخیره می شود. کیف پول مانند حساب بانکی است اما تحت نظر هیچ واسطه ای نیست و متعلق به خودتان است.

۴- شیوه انتقال بیت کوین چگونه است؟

در سوال بالا درباره شیوه کار بیت کوین تا حدودی جواب این سوال داده شده است. فرض کنید با استفاده از بیت کوین قصد انتقال پول را دارید. شما آدرس کیف پول فرد دیگری را دریافت می کنید و تراکنش را انجام می دهید. مقدار بیت کوین از آن تراکنش وارد شبکه می شود اما اینجا دیگر بانک یا شرکت های واسطه نقشی ندارند و سیستم های کامپیوتری، محاسبات تراکنش را انجام می دهند.

پیشنهاد ویژه سایت پول یابی :  بررسی حقوقی بیت کوین

در پروتکل بیت کوین، افراد مختلفی در سراسر جهان کامپیوترهای قدرتمند خود را در اختیار شبکه قرار می دهند. اما این کار فقط برای کمک به شبکه بیت کوین نیست. کسانی که کامیپوترهای خود را در اختیار شبکه قرار می دهند ماینر یا استخراج کننده نامیده می شوند. به ازای محاسبات و تایید تراکنش ها، بیت کوین های جدیدی تولید می شوند و به ماینرهای شبکه تعلق می گیرند یا به نوعی ماینرها بیت کوین را استخراج می کنند.

۵- راههای تهیه بیت کوین کدامند؟

به طور کلی راه های تهیه بیت کوین به صورت زیر می باشد :

– استفاده از روش پرداخت بیت کوین و فروش کالا و خدمات به افراد دیگر

– دریافت بیت کوین به عنوان دستمزد یک فعالیت. مانند سایتهای کسب درآمد از بیتکوین

– خرید از صرافی ها و مبادله گرهای آنلاین

– مبادله مستقیم بیت کوین

شیوه استخراج بیت کوین

۶- چرا بیت کوین ارزشمند و خاص است؟

زیبایی بیت کوین این است که به هیچ سرویس دهنده مرکزی شخص ثالثی برای تایید تراکنش ها نیاز ندارد، همه پرداخت ها به صورت همتا به همتا (P2P)، معمولا در حدود ۱۰دقیقه الی ۱ ساعت انجام می شوند.

تمام تراکنش های بیت کوین به طور دائمی در یک دفترکل توزیع شده به اسم « بلاک چین » ثبت می شوند. جزیئات تراکنش های هر کیف پول در بلاکچین برای تمام کاربران قابل مشاهده است. تراکنش ها در بلاک ها قرار می گیرند که مانند برگه های این دفترکل توزیع شده است. حدود هر ۱۰ دقیقه بلاک جدیدی از تراکنش ها تولید می شود و بلاک های قبلی به بلاک چین می پیوندند. ماینر ها برای تایید هر بلاک در حال حاضر ۵/۱۲ بیت کوین پاداش دریافت می کنند.

در پروتکل مشخص شده بیت کوین، تعداد بیت کوین به ۲۱ میلیون محدود شده است. یعنی وقتی تعداد بیت کوین ها به ۲۱ میلیون واحد برسد، تولید بیت کوین ها متوقف خواهد شد و بیت کوین ها به گردش می افتند. محدود بودن تعداد بیت کوین ها بدان معنی است که بعد از آن هیچ کس نمی تواند بیت کوینی چاپ کند و تعداد آن مشخص است. بنابراین بیت کوین یک ارز ضد تورمی است. در ارزهای سنتی، دولت وقتی به مشکل می خورد، اسکانس های زیادی چاپ می کند و همین کار یکی از دلایل اصلی تورم است. یکی از دلایل ارزشمندی و رشد بیت کوین هم همین کمیاب بودن است.

بسیاری از محققان اقتصادی، بیت کوین را پایه گذار آزادی در تمام زمینه ها می دانند. آن ها معتقدند وقتی پول خصوصی شود و شبکه پولی بدون اشتباه در اختیار مردم باشد، بقیه مراحل آزادی هم خود به خود طی خواهد شد.

۷- منتقدان بیت کوین چه می گویند؟

یکی از سوالات درباره بیت کوین این است که منتقدان و حتی مخالفانش چه نظری دارند؟ به طور کلی، بیت کوین منتقدان سرسختی دارد. بسیاری از آن ها معتقدند که بیت یک حباب اقتصادی بزرگ است و به زودی نابود خواهد شد، اما فرضیه حباب بودن بارها با دلایل منطقی رد شده است.

اما دیگر منتقدان دلیل منطقی تری برای مخالف خود ارائه داده اند. سه مورد از این دلایل عبارتند از:

الف: ناپایداری بیت کوین

منتقدان می گویند فرض کنید شخصی یک فروشگاه اینترنتی دارد و روش پرداخت بیت کوین را به فروشگاه خود اضافه کرده است. او در یک روز معادل ۱۰۰ دلار، بیت کوین به دست می آورد. اگر در آن روز بیت کوین ۲۰ درصد افت کند، آن فرد در آن روز ضرر می کند و آیا آن فرد باید منتظر بماند تا دوباره بیت کوین رشد داشته باشد؟

البته توجه کنید که، علت اصلی ناپایداری و نوسانات این است که بیت کوین در آغاز راه است. از بیت کوین بیشتر به عنوان سرمایه گذاری استفاده می شود تا کاربرد در خرید و فروش. اگرچه نوسانات بیت کوین بیشتر مثبت بوده است، اما برای پایداری بیشتر و جلوگیری از نوسانات منفی، بیت کوین نیاز به زمان برای پذیرش به عنوان ارز دارد. علیرغم همه ناپایداری های بیت کوین ، اگر در یک روند زمانی بررسی شود میزان سودآوری بیت کوین بسیار بالا می باشد.

ب: انرژی و آلودگی زیست محیطی

این انتقاد کاملا وارد است. بیت کوین برای استخراج برق زیادی مصرف می کند و با توجه به این موضوع برای تولید برق، آلودگی های زیست محیطی، مخصوصا در کشورها در حال توسعه بیشتر می شود.

اگرچه این مورد کاملا صحیح است ولی قطعا همانطور که خودرو ها ابتدا آلودگی بیشتری داشتند، بیت کوین هم با تکامل بیشتر بر این مشکل غلبه خواهد کرد . فقط این کار کمی زمانبر خواهد بود.

ج: فرار مالیاتی و جرم

یکی از شایعاتی که درباره بیت کوین مطرح می شود این است که امکان فرار مالیاتی را فراهم می کند. اما تراکنش های بیت کوین کاملا ناشناس نیست و می توان مقدار بیت کوین موجود در هر کیف پول را مشاهده کرد و تراکنش های هر کیف پول را بررسی کرد. بنابراین سایت های صرافی داخلی و همچنین صرافی های خارجی (برای مبالغ بالا) نیاز به تایید هویت با مدارک شناسایی دارند که در صورت نیاز مشخص شود که چه مقدار بیت کوین به کیف پول فرد منتقل شده است.

در حوزه جرم هم از بیت کوین استفاده می شود اما به دلیل کاملا ناشناس نبودن تراکنش های بیت کوین، تاکنون باند های جرم با بیت کوین، موفق به ادامه حیات خود نبوده اند. همانطور که از چاقو ممکن است برای قتل استفاده شود، از بیت کوین یا هر پول سنتی دیگری هم می توان برای جرم استفاده کرد، بنابراین بیت کوین راه مطمئنی برای جرم یا فرارمالیاتی نیست و قطعا با ایجاد قوانین جدید، این کار برای مجرمان روز به روز سخت تر و سخت تر خواهد شد.

پیشنهاد ویژه سایت پول یابی :  کسب درآمد اینترنتی با تولید محتوا

۸- دلیل اعتماد مردم به بیت کوین چیست؟

یکی از سوالات درباره بیت کوین ، دلیل اطمینان و اقبال بسیار زیاد مردم به بیت کوین می باشد. در حقیقت مردم به بیت کوین اعتماد می کنند چون نیازی به اعتماد سازی نیست. بیت کوین کاملاً متن باز و توزیع شده است. یعنی هر کسی می تواند هر زمان که بخواهد به سراسر کد منبع آن، دسترسی داشته باشد. بنابراین هر توسعه دهنده ای در جهان می تواند به دقت نحوه کار بیت کوین را مطالعه کند.

تمام تراکنش ها بدون نیاز به واسطه شخص سوم و به صورت همتا به همتا انجام می شود. مردم می توانند مطمئن باشند که یک تراکنش به صورت صحیح انجام می شود زیرا هر کس دارای یک نسخه از بلاک چین بیت کوین است و نمی توان آن را دستکاری کرد.

۹- میزان یا سطح دشواری پرداخت با بیت کوین چگونه است؟

سطح پرداخت بیت کوین بسیار آسان و راحت است و روز به روز هم آسان تر می شود. هر کسی می تواند در کیف پول خود با استفاده از چند دکمه ساده، عملیات ارسال یا دریافت را انجام دهد. اگر کیف پول روی موبایل شما باشد می توانید با اسکن کد QR ، پرداخت را سریعا انجام دهید.

۱۰– آیا بیت کوین ناشناس و کاملا مخفی می باشد؟

بیت کوین طوری طراحی شده است که به کاربران خود اجازه دهد در سطح حریم خصوصی قابل قبولی، پرداخت ها را ارسال و یا دریافت نمایند. اما بیت کوین واقعا گمنام و ناشناس نیست. تراکنش های کیف پول ها در بلاک چین بیت کوین، برای همه قابل مشاهده و رهگیری است اما نام یا ایمیل صاحب کیف پول، قابل رهگیری از این طریق نیست.

این ویژگی مقید است و با توجه به ضرورت قانون برای بیت کوین، می تواند از وقوع جرم های احتمالی جلوگیری کنید.

۱۱- اگر بیت کوین از دست بروند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

یکی از ابهاهات و سوالات درباره بیت کوین قضیه از دست رفتن و یا سرقت آنها می باشد. تراکنش ها در بیت کوین قابل بازگشت نیستند، بنابراین اگر بیت کوین هایتان به سرقت بروند و مدارک کافی از سارق نداشته باشید، بیت کوین ها دیگر قابل بازگشت نیستند.

البته نکته مهم این است که، سرقت بیت کوین فقط از راه دسترسی به کیف پول قربانی انجام می شود، بنابراین توصیه می شود امنیت کیف پول خود را تا حد امکان بالا ببرید. اگر کیف پول خود را گم کنید یا از آن بک آپ نداشته باشید یا به هر نحوی دسترسی به آن را به طور کامل از دست بدهید، بیت کوین ها در شبکه خواهند ماند، اما برای همیشه از گردش خارج می شوند.

۱۲- آیا بیت کوین می تواند به یک شبکه پرداخت اصلی تبدیل شود؟

بیت کوین می تواند در شبکه توزیع شده ای که دارد، تراکنش های زیادی را در چند ثانیه پردازش کند اما هنوز برای رسیدن به سرعت و ظرفیت تراکنش های کارت های اعتباری، مانند ویزا کارت آماده نیست.

توجه کنید، بیت کوین یک پدیده جدید است و روز به روز بر گسترش آن اضافه می شود. تبدیل شدن به ارز و شبکه پرداخت اصلی در جهان، نیازمند زمان برای پذیرش در صنایع مختلف دارد و نیاز به اتقای بیشتر دارد. با توجه به ویژگی های منحصر به فرد بیت کوین، این امر دور از ذهن نیست.

نتیجه گیری از سوالات درباره بیت کوین

توجه کنید که سوالات درباره بیت کوین به عنوان یک رمز ارز دیجیتال پیشرو بسیار زیاد است ، لذا در این مقاله سایت پول یابی تلاش شد تا برخی از متداول ترین آنها پاسخ داده شوند. چه بخواهیم و چه نخواهیم رمز ارزها در سالیان اخیر در حال رشد بسیار سریع می باشند و روز به روز بر ارزش و اعتبار آنها افزوده می شود.

برای محبوبیت بیت کوین می توان هفت دلیل ذکر کرد که عبارتند از:

۱- بیت کوین، در حال تبدیل شدن به یک پول رایج جهانی است.

۲- آزادی کامل در پرداخت وجه را تجربه خواهید کرد.

۳- پردازش سریع‌تر، کارمزد کمتر از خصوصیات آن است.

۴- قابلیت تهیه بک‌آپ و رمزگذاری برای جلوگیری از دزدی را دارد.

۵- بیت‌کوین مورد اعتماد است.

۶- خرید و فروش ساده تر بیت‌کوین نسبت به دیگر ارزها کاملا مشهود است.

۷- امکان تبدیل ساده‌تر بیت کوین.

نکته آخر درباره بیت کوین این است که، برای کامل کردن اطلاعات خود درباره‌ شیوه کار بیت کوین باید یاد بگیرید که آن را کجا و چگونه خرج کنید. در حال حاضر فروشگاه‌ها و مراکز معتبر زیادی در جهان امکان خرید اجناس خود را از طریق بیت کوین برای کاربران اینترنتی فراهم کرده اند.

روش خرج کردن این ارز مانند خرید و فروش معمولی که از سه مؤلفه پرداخت‌کننده، دریافت‌کننده و بانک تشکیل می‌شود، دارای سه مؤلفه‌ اصلی فرستنده، گیرنده و تائید کننده‌ بیت کوین است.

مطلب پیشنهادی

تعریف محتوا در روانشناسی

روانشناسی تولید محتوا

امروزه فعالان کسب درآمد اینترنتی و دارندگان کسب و کار آنلاین از نکات و راهکارهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.