شیوه مطالعه فیزیک برای کنکور

شیوه مطالعه فیزیک برای کنکور

برای موفقیت در کنکور باید شیوه مطالعه فیزیک برای کنکور را کاملا علمی و حساب شده انتخاب کنید . قبل از آنکه شیوه مطالعه فیزیک برای کنکور را شرح دهم یک نکته ظریف خدمتتان عرض کنم . من معتقدم برخی از درس ها به ویژه درس هایی که اولشان با حرف «ف» شروع می شود فهمیدنی و سخت هستند مثل فیزیک ، فلسفه.

بحث شیوه مطالعه فیزیک برای کنکور زمانی اهمیت خودش را بیشتر نشان می دهد که این درس دغدغه بیشتر داوطلبان کنکور و دانش آموزان دبیرستانی هست. لذا باید برای رفع این دغدغه تلاش کرد.

درس فیزیک در کنکور تجربی ۳۰ سوال و در کنکور ریاضی ۴۵ سوال را شامل می شود. به دلیل ماهیت درس فیزیک از جمله دروس کنکور است که نیاز به تمرین و تست فراوان دارد و یا به قول کنکوری ها برای موفقیت در این درس باید دست به قلم بشوید و از روبرو شدن با مسائل ترسی نداشته باشید. البته که بعضی از فصول این درس مثل فصل‌های پیش دانشگاهی ۲ مطالب حفظی و مفهومی دارند.

شیوه مطالعه فیزیک برای کنکور: پیش خوانی

شاید مهم ترین شیوه مطالعه فیزیک برای کنکور و نیز درس مدرسه، پیش خوانی آن است. قبل از حضور در کلاس حتما مطلبی که قرار است دبیر مربوطه تدریس کند را پیش خوانی کنید. پیش خوانی کمک زیادی به فهم و درک مسائل و نکات آن فصل به شما می‌کند. توصیه می شود قبل از رفتن به جلسه تدریس استاد فصل مربوطه را از روی کتاب درسی مطالعه کنید. به این نکته توجه کنید که نیاز به عمیق خوانی نیست بلکه خواندن به صورت روزنامه وار می تواند مفید و کافی باشد چون قرار است تا تسلط ابتدایی و اولیه بر درس پیدا کنید.

خیلی از داوطلبان از این کار سر باز می زنند غافل از اینکه در یادگیری شما تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت پس این کار را پشت گوش نیندازید چرا که کمتر از ۲۰ دقیقه وقت شما را می گیرد اما نتیجه ای بسیار عالی برای شما در انتها خواهد داشت.

شیوه مطالعه فیزیک برای کنکور: تست زنی

در ادامه شیوه مطالعه فیزیک برای کنکور ، زمانی که پیش خوانی را انجام دادید ،بعد از پیش خوانی و تدریس استاد می‌توانید در منزل پس از حل مثال‌ها و تمرین های کتاب شروع به تست‌زنی کنید.

پیشنهاد ویژه سایت پول یابی :  روش مطالعه کنکور

در مورد انتخاب کتاب مناسب برای تست زدن کتابی را انتخاب کنید که هم تست های کنکور سراسری و هم تست های تالیفی خوب و متنوع داشته باشد. البته باید تست‌های سراسری را در اولویت خود قرار دهید چرا که درصد زیادی از سوالات فیزیک کنکور مشابه سوالات سال‌های قبل می‌باشند. در ضمن خریدن چندین کتاب کمک آموزشی به جز سردرگم کردن و دور کردنتان از مسیر اصلی چیز دیگری برای شما نخواهد داشت پس توصیه می شود یک منبع تست زنی جامع خریداری کنید و تمرکز خود را بر روی آن بگذارید. نگاهی به این مقاله (منابع کنکور فیزیک) بیندازید.

شیوه مطالعه فیزیک برای کنکور: خلاصه نویسی

خلاصه نویسی در تمام دروس پیشنهاد می شود و در شیوه مطالعه فیزیک برای کنکور توصیه اکید می شود. بعد از حل کردن تعداد تست های کافی برای تسلط به مبحث مورد نظرتان به تهیه خلاصه بپردازید چرا که هم مرور مجدد مطالب آموخته شده است و هم در دوران جمع بندی و در زمان آزمون های آزمایشی جامع کمک بسیار زیادی به شما خواهد کرد. تهیه نمودار درختی از سرفصل های کتاب درسی نیز بسیار کار مفیدی خواهد بود و بارها باعث مرور نکات و فرمول ها خواهد شد.

شیوه مطالعه فیزیک برای کنکور: سرعت عمل و کم کردن ضریب خطا

در ادامه شیوه مطالعه فیزیک برای کنکور توصیه می شود، با زدن تست های آموزشی و آزمونی زیاد می توانید ضریب خطا خود را به شدت پایین بیاورید و از طرفی سرعت عمل شما به طور چشم گیری افزایش خواهد یافت. برای افزایش سرعت و دقت تست‌های زمان دار کار کنید. در کنکور سراسری برای پاسخ گویی به هر یک از مسائل درس ریاضی و فیزیک در صفحه سوالات جای بسیار کمی خواهید داشت برای عادت کردن به این امر بهتر است در منزل و در آزمون های آزمایشی نیز در فضای کمی به سوالات پاسخ دهید تا در روز کنکور آمادگی کافی داشته باشید و گیج و سردرگم نشوید. زدن تست به صورت روزانه یا یک روز در میان را به شما توصیه می کنیم تا مطالب همیشه برایتان مرور شود و آمادگی کافی داشته باشید.

پیشنهاد ویژه سایت پول یابی :  اهمیت زیست شناسی در کنکور

شیوه تسلط بر تست های درس فیزیک

باید به قدری از فصول مختلف تست کار کرده باشید که با برخورد به هر تستی به درجه سختی آن پی ببرید. الکی وقت خود را صرف سوالات سخت و وقت گیر نکنید و ابتدا سریع تست هایی را که بلد هستید حل کنید. در مواجه به هر تست ابتدا سعی کنید به طور دقیق و کامل تست را بخوانید و نیمه کاره به سراغ حل تست نروید. چرا که تست ها پر از دام های آموزشی هستند. بعد از متوجه شدن مفهوم سوال در صورت نیاز حتما شکل بکشید فرمول مربوطه را بنویسید حواستان به واحد مورد پرسش سوال باشد تا در صورت نیاز تبدیل واحد کنید.

نکات کلیدی در شیوه مطالعه فیزیک برای کنکور

۱- مطمئنا باشید زدن تست های بیشمار و حتی حل کردن چندین باره تست های تکراری برایتان مفید خواهد بود و توصیه ما به حل کردن حداقل تست های ۱۰ سال اخیر کنکور سراسری است از خواندن پاسخ نامه تشریحی تست ها نیز غافل نشوید که ممکن است نکاتی جدید از آن ها استخراج کنید.

۲- توصیه می شود که اکیدا از اینکه مبحثی را مطالعه نکنید بپرهیزید. مطمئن باشید فیزیک درسی بسیار شیرین است که با مطالعه درست و تست زنی مفید نتیجه  بسیار عالی می توانید کسب کنید. مطالب در فیزیک به هم پیوسته هستند پس مطالبی که پایه و پیش زمینه مطالعه فصول دیگر هستند را می‌بایست ابتدا مطالعه کنید. فصول پر تست مثل سینماتیک و دینامیک و نور را جدی بگیرید و از طرفی فصل‌های مطالعاتی مثل پیش ۲ را نیز به شوخی نگیرید که اخیرا شاهد تست های سخت تر از این مباحث در کنکور بوده ایم.

توصیه پایانی در درس کنکور فیزیک:

در پیایان شیوه مطالعه فیزیک برای کنکور ،تاکید می شود که برای موفقیت در دروسی مثل فیزیک زدن تست های بیشمار و تکرار به حل کردن مجدد آن ها شرط اول برای کسب نتیجه درخشان خواهد بود سپس به خلاصه نویسی پس از مطالعه درس فیزیک بپردازید که باعث می شود در زمانی کم مطالب و فرمول و نکات را مرور کنید و بیشتر وقت خود را بر روی تست زنی بگذارید.

مطلب پیشنهادی

شغل مغازه داری برای زنان ، بهترین شغل مغازه داری برای زنان و دختران ، مشاغل زنانه

شغل مغازه داری برای زنان

اغلب مغازه‌ها و فروشگاه‌ها در گذشته توسط مردان اداره می‌شدند و مشاغل مغازه داری برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.