کسب درآمد با وبینار ، وبینار مارکتینگ

با گسترش و نفوذ اینترنت در تمام شئون زندگی بشر و تحت تاثیر قرار گرفتن همه کسب و کارهای سنتی ، امروز کسب درآمد با وبینار به عنوان یک شغل پولساز و درآمدزا مطرح می باشد . در واقع راههای کسب درآمد نوین و با استفاده از تکنولوژی بسیار زیاد شده است که یکی از اینها وبینار webinar است .

این نوع کسب و کار اینترنتی ، سمینار یا سخنرانی است که بر بستر اینترنت برگزار می‌شود و معمولاً ترکیبی از نشان دادن یک مجموعه اسلاید به همراه صحبت روی آنها می باشد . تجربه ثابت کرده که بهترین شیوه برای کسب درآمد از وبینار یا وبینار مارکتینگ ، ارائه آموزش ها و تخصص شخصی به دیگران به صورت آنلاین است . نکته جالب اینکه حتی برخی شیوه های کسب درآمد آنلاین را از این طریق ترویج و آموزش می دهند .

با شیوع بیماری کرونا در سال های قبل وبینار به عنوان ابزار مهم برگزاری جلسات و آموزش ها رونق گرفته و امروزه منبع مهم کسب درآمد اینترنتی برای بسیاری از شرکت ها می باشد . در این مقاله سایت پول یابی ضمن پرداختن به اهمیت وبینار به راههای کسب درآمد با وبینار هم پرداخته می شود .

دلایل رشد وبینار

با مجازی شدن بخش‌های مختلف زندگی انسان‌ها در طی چند سال گذشته ، وبینار را به عنوان ابزاری برای ارائه کنفرانس‌های مجازی معرفی شده است . در واقع هم زمان با ماشینی شدن زندگی انسان‌ها ، پیشرفت تکنولوژی و شیوع ویروس کرونا در سالیان اخیر ، انسان‌ها با کمک گرفتن از فضای وب توانسته‌اند محیطی برای کاربران خود به وجود بیاورند که راهنما و تسهیل کننده‌ دغدغه و مشکلات افراد باشد .

رشد و توسعه وبینار را می توان سه عامل : ۱- پیشرفت تکنولوژی ۲- نیاز زمانه و ۳- راحتی کار مخاطبان دانست . شرکت کنندگان در وبینارها می‌توانند لینک مربوط به وبینار را دریافت کرده و بدون اینکه نیاز باشد از خانه‌ خود خارج شوند، در آن شرکت کنند .

شرکت در سمینارهای مجازی ، جایگزین مناسب و خوبی برای شرکت در جلسات حضوری است . وبینارها با مشکلات روزمره مانند ترافیک ، آلودگی هوا و… مواجه نیستند . لذا گزینه‌ بسیار مناسب و راحتی برای همه اقشار ، به ویژه کارمندان و یا دانشجویان علاقمند است . همین اقبال عمومی موجب شده تا افراد زیادی به کسب درآمد اینترنتی از وبینار بیندیشند .

افراد زیادی هستند که کسب درآمد با وبینار یا وبینار مارکتینگ را به عنوان شغل پولساز انتخاب کرده و محصولات و خدمات خودشان را از این طریق ارائه می دهند . ضمن اینکه مکان بسیار خوبی برای توسعه کسب و کار اینترنتی و بازاریابی آنلاین است . یک قانون ثابت کسب درآمد اینترنتی این است که هر جا که کاربران حضوری فعال دارند و از آن استقبال می کنند ، امکان کسب درآمد از اینترنت هم وجود دارد .

از وبینار مارکتینگ می توان برای آموزش ، بازاریابی اینترنتی ، معرفی محصولات و خدمات ، تبلیغات ، برندسازی کسب و کار و… استفاده کرد .

کسب درآمد با وبینار ، وبینار مارکتینگ , کسب درآمد از وبینار

تعریف وبینار webinar ، وبینار چیست؟

اگر کمی به یادگیری آنلاین علاقه داشته باشید و یا از تکنولوژی آموزشی سر در بیاورید، به احتمال زیاد با واژه وبینارWebinar  آشنایی خواهید داشت . وبینار از ترکیب دو واژه وب و سمینارWeb Based Seminar  تشکیل شده است . بستری مجازی است که ما می‌توانیم آموزش‌های خود را مبتنی بر اینترنت ارائه کنیم.

به بیانی دیگر ، و برای ساده سازی و فهم راحت تر تعریف وبینار بهتر است به اجزا و کلمات تشکیل دهنده‌ آن توجه کنید متوجه همه چیز خواهید شد . وبینار در واقع از دو لغت «سمینار»seminar   «وب»web  تشکیل شده است . وبینار را می توان یک « سمینار مبتنی بر وب » seminar-based web  تعریف کرد . نام‌های دیگر وبینار عبارتند از : «سمینار آنلاین» یا «سمینار مجازی» و «رایاهمایی» .

در تعریفی به زبان ساده ، وبینار ، یک سمینار یا همایش است که به صورت اینترنتی برگزار می‌شود .

از طریق وبینار می‌توان بدون نیاز به اجاره فضا ، سالن و حتی حضور فیزیکی ، یک جلسه مجازی را با گروهی از حاضرین برگزار کرد . از آن طرف هم مخاطب و شرکت کنندگان بدون نیاز به ترک منزل یا هر جایی که حضور دارد می‌تواند با استفاده از رایانه دسکتاپ ، لپ‌تاپ و حتی گوشی موبایل در وبینار شرکت کنند .

معمولا از وبینارها برای مسائل آموزشی استفاده می شود ولی در اغلب موارد با امور تجاری و کسب‌وکار مرتبط هستند . برای همین از آنها به عنوان یک تاکتیک در راستای تقویت اعتبار یا گسترش رابطه‌ها استفاده می‌شود . در عین حال ، به خصوص اگر یک تیم کاری بین المللی داشته باشید می توانید به جای برگزاری جلسات گروهی داخلی شرکت تان به صورت فیزیکی، وبینار برگزار کنید .

مزایای برگزاری وبینار

از مهم ترین مزایای وبینار می توان به موارد زیر اشاره کرد :

۱- امروزه با در اختیار داشتن وبینار دیگر نیازی نیست نگران ترافیک و آلودگی هوا باشید .

۲- صرفه جویی در هزینه های . لازم نیست هزینه‌ای بابت رفت و آمد پرداخت کنید . در سوخت ، پول و زمان صرفه‌جویی می‌شود .

۳- وبینارها برای معرفی محصولات و کالاهای تولیدی یا بازاریابی آنها گزینه‌ مناسبی هستند و می‌توانند در افزایش فروش محصول تأثیر زیادی داشته باشند .

۴- راحتی برگزاری وبینار یک مزیت عالی می باشد . لذا سادگی و در دسترس بودن وبینار آن را برای شرکت کنندگان وبینار لذت بخش می‌کند .

۵- برگزاری وبینار می‌تواند به قوی کردن رزومه‌ برگزار کننده و تبلیغ کسب و کار اینترنتی کمک کند . اگرسابقه‌ ارائه و یا شرکت در وبینار را داشته باشید می توانید در رزومه استخدامی به عنوان امتیاز استفاده کرد .

۶- راحت و کاربر پسند است .

۷- موجب افزایش اعتبار و آگاهی از برند می شود .

۸- وبینارها راه حل موثری برای تبلیغات اینترنتی هستند .

۹- سهولت برگزاری وبینار و حجم فعالیت اجرایی کمتر .

۱۰- امکان برگزاری رویدادها در تمامی ساعات شبانه روز و ایام هفته .

۱۱- امکان بهره مندی از اساتید معتبر و مجرب جهانی جهت ارائه محتوا در وبینار .

۱۲-  تعامل با شرکت کنندگان در ارتباط دوطرفه شنیداری و دیداری .

خلاصه اینکه از درون خانه یا دفتر کاری خودتان می‌توانید برای مخاطبانی در سراسر دنیا سمینار برگزار کنید .  نیاز به مسافرت و جابجایی و مشکلات آن ندارید . هزینه سالن و اجاره مکان نمی‌دهید . مخاطبان شما درگیر مسافرت و پیدا کرده محل پارکینگ و هزینه‌های جانبی آن نمی‌شوند . همچنین هزینه ای بابت پذیرایی از مهمانان هم پرداخت نمی شود .

معایب برگزاری وبینار

از بین تمام مزایایی که برای وبینار نسبت به سمینار های حضوری وجود دارد معایبی هم ذکر می کنند که برخی از این معایب عبارتند از :

۱- وابستگی به اینترنت

وبینار به اینترنت پرسرعت و باکیفیت نیاز دارد . اصولا ارتباط و کیفیت برگزاری جلسات آنلاین وابسته به اینترنت است .  به عبارت دیگر چنانچه در منطقه ای امکان دسترسی به اینترنت مناسب نباشد امکان حضور در جلسات آنلاین وبینار نیز از بین می رود .

۲- مشکلات فنی

یکی دیگر از مهم‌ترین معایب وبینار ها، مشکلات فنی است که در حین برگزاری رویداد به وجود می‌آید . از جمله مهم‌ترین مشکلات فنی وبینارها می‌توان به مشکل اتصال پایدار به اینترنت ، مشکلات زیرساختی پلتفرم مورد استفاده و اختلال در صدا و تصویر اشاره کرد . بخشی از این مشکلات مانند ضعیف‌بودن اینترنت مربوط به کاربر است و بخشی دیگر نیز به زیرساخت‌های فنی ارائه‌دهندگان وبینار بر می‌گردد .

بهترین راهکار برای کم‌کردن مشکلات فنی ، استفاده از یک پلتفرم قدرتمند و مناسب است که در هنگام برگزاری رویداد کمترین اختلال فنی را داشته باشد . همچنین به‌طور همزمان تعداد زیادی از افراد بتوانند در وبینار شرکت کنند .

۳- کاهش سطح تعامل و ارتباط‌گیری افراد با همدیگر

از دیگر معایب وبینارها این است که سطح تعامل بین سخنرانان و شرکت‌کنندگان در رویداد کاهش پیدا می‌کند و افراد به خوبی نمی‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند . با کاهش سطح تعامل بین شرکت‌کنندگان و ارائه‌دهندگان ، احتمالا سطح انسجام جلسه نیز کاهش پیدا می کند .

برگزارکنندگان وبینار برای غلبه بر این مشکل می‌توانند از شرکت‌کنندگان بخواهند که نظرات خود را در طول رویداد بیان کنند یا در انتهای وبینار به سوالات کاربران پاسخ بدهند .

۴- کاهش تمرکز

یکی دیگر از معدود معایب وبینار این است که شرکت‌کنندگان در وبینار در مقایسه با افراد حاضر در سمینارها تمرکز کمتری دارند . این موضوع می‌تواند روی درک بهتر رویداد نیز تاثیر منفی داشته باشد . کاربران برای حل‌کردن این مشکل ، بهتر است در یک مکان خلوت و بدون هیاهو در وبینار حضور پیدا کنند تا سطح تمرکزشان کاهش پیدا نکند .

۵- مناسب نبودن برای حضورهای قطعی

عیب دیگر وبینار این است که اگر سمینار نیاز قطعی به حضور فیزیکی برگزار کننده و مخاطبان داشته باشد این روش مناسب نیست .

کاربردهای وبینار

افراد معمولا با شنیدن نام وبینار ، بیشتر جنبه‌ آموزشی آن را در نظر می‌گیرند در حالی که کاربردهای آن متنوع است .. به طور مختصر چند کاربرد وبینار عبارتند از :

۱- ارائه محصول و خدمات جهت معرفی یا تشریح مزایا و امکانات و به طور کلی تبلیغات کالا و خدمات .

۲- برای برگزاری دوره‌های آموزشی یا استفاده از دوره‌های آموزشی .

۳- برگزاری جلسات گفتگوی دوستانه یا رسمی

تاثیر و کاربرد وبینار برای کسب و کارها

وبینار یا رایاهمایی راهکاری بروز و کارآمد جهت دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده برای بسیاری از فعالین در حوزه کسب و کار و مدیریت کسب و کار می‌باشد . فرقی ندارد کارآفرین ، صاحب کسب و کار ، بازاریاب ، مربی کسب و کار و یا حتی فردی متخصص در مسیر رشد و یادگیری باشید . وبینار ابزاری قدرتمند است که استفاده درست از آن کمک می کند به اهداف مد نظر در کسب و کارتان برسید .

شاید یکی از مهم بازخوردهای کسب درآمد با وبینار ، استفاده از این ابزار نوین در توسعه ، تبلیغات و برندسازی کسب و کارها باشد . در کل وبینارها می توانند طیف گسترده ای از موضوعات را پوشش دهند و اهداف مختلفی را برای کسب و کارها پیگیری کنند . این کاربردها برای کسب و کار عبارتند از :

۱- آموزش و مهارت آموزی

وبینارها معمولاً برای اهداف آموزشی ، ارائه جلسات آموزشی ، کارگاه ها و دوره های آموزشی در موضوعات مختلف استفاده می شوند . آنها به ویژه برای آموزش از راه دور و آموزش مداوم کاربردی هستند .

۲- بازاریابی و تولید سر نخ‌های فروش

شرکت ها اغلب از وبینارها به عنوان بخشی از استراتژی‌های بازاریابی خود برای نمایش محصولات ، خدمات یا تخصص استفاده می کنند . لذا به آنها اجازه می دهد تا مشتریان بالقوه را درگیر کنند ، آگاهی از برند ایجاد کنند و سرنخ فروش ایجاد کنند . این موضوع در نهایت موجب توسعه کسب و کار و افزایش کسب درآمد اینترنتی هم خواهد شد .

۳- همکاری و ارتباطات

کسب‌وکارهای اینترنتی یا سنتی از وبینارها برای برگزاری جلسات داخلی ، همکاری‌های تیمی و ارتباط با کارمندان یا تیم‌هایی که در مکان‌های مختلف پخش شده‌اند، استفاده می‌کنند .

۴- رهبری فکری و تخصص

میزبانی وبینارها با حضور متخصصان صنعت یا رهبران فکری به سازمان‌ها کمک می‌کند تا خود را به عنوان مرجع در حوزه خود معرفی کنند و اعتبار مناسبی را در میان رقبا کسب نمایند .

۵- دسترسی و دسترس پذیری

وبینارها موانع جغرافیایی را از بین می‌برند و به افراد از سراسر جهان اجازه می‌دهند در آن شرکت کنند . این قابلیت دسترسی ، صاحبان کسب و کارها را قادر می سازد با مخاطبان و مشتریان متنوع و جهانی ارتباط برقرار کنند .

۶- ترغیب و تعامل

وبینارها تعاملات سریع و بی واسطه بین ارائه دهندگان و شرکت کنندگان را تسهیل می کند . شرکت کنندگان می توانند سوال بپرسند ، بازخورد ارائه دهند و یا در نظرسنجی ها شرکت کنند . این تعامل تجربه یادگیری را افزایش می دهد و تعامل را تقویت می کند .

۷- مقرون به صرفه بودن

در مقایسه با سمینارها یا کارگاه های حضوری سنتی (فیزیکی) ، وبینارها می توانند از نظر اقتصادی برای کسب و کارها مقرون به صرفه تر باشند . آ‌ها نیاز به سفر ، اجاره مکان و سایر هزینه های مرتبط را از بین می برند .

۸- انعطاف پذیری و راحتی

وبینارها انعطاف پذیری را هم به ارائه دهندگان و هم به شرکت کنندگان ارائه می دهند . ارائه دهندگان می توانند از هر جایی با اتصال به اینترنت میزبانی کنند . شرکت کنندگان نیز می توانند از خانه یا دفاتر خود به آن بپیوندند و این کار را برای همه طرف‌های درگیر راحت می کند .

۹- جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها

پلتفرم‌های وبینار اغلب تجزیه و تحلیل و داده‌هایی را در مورد مشارکت شرکت‌کنندگان ، نرخ مشارکت و سایر معیارها ارائه می‌کنند . این داده‌ها می تواند برای اندازه گیری موفقیت وبینار و بهبود رویدادهای آینده ارزشمند باشد .

۱۰- تولید سرنخ و فروش

برای کسب و کارها ، وبینارها می توانند ابزار قدرتمندی برای تولید سرنخ و تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل باشند . با ارائه محتوا و تخصص ارزشمند ، کسب و کارها می توانند مشتریان بالقوه را جذب کرده و روابط را تقویت کنند .

۱۱- اعتباردهی علمی- تخصصی

برخی از وبینارها به شرکت‌کنندگان گواهی‌های معتبر ارائه می‌نمایند که این گواهی‌ها می‌تواند در جامعه علمی ، فنی و تخصصی دارای اعتبار تلقی شوند . البته ذکر این نکته ضروری است که اعتبار علمی وبینار از دوره‌های درسی گاها پایینتر ولی در برخی موارد بالاتر می‌باشد .

شیوه کسب درآمد اینترنتی از وبینار , سایت وبینار آنلاین , کسب پول با سیمنار اینترنتی

انواع کسب درآمد با وبینار

همان طور که در این مقاله سایت پول یابی اشاره شد از راهها و شیوه های مختلف می توان اقدام به کسب درآمد با وبینار کرد . اما در نگاه کلی خود وبینار به دو دسته تقسیم می شود که با توجه به این دسته بندی می توان از هر کدام از آنها کسب درامد اینترنتی مختلف به دست آورد . وبینارها از نظر درآمدزایی به دو دسته کلی زیر تقسیم می‌شوند :

۱- وبینارهای پولی

۲- وبینار رایگان

هر کدام از این وبینارها به دلایل و با اهدافی برگزار می شود که مطابق با برنامه برگزارکنندگان است . البته شیوه اجرا و همچنین مزایای هر کدام از نظر هدف کسب درآمد با وبینار مهم است که در ادامه توضیح داده می شود .

۱- وبینارهای پولی

وبینار پولی رویدادی زنده است که میزبانی می کنید و از مخاطبان برای شرکت در آن هزینه دریافت می کنید . می توانید موضوع خاص یا کلی بسازید ، اما باید محتوایی با تقاضای بالا باشد . برای وبینار به سخنرانانی نیاز دارید که دانش ارزشمندی در زمینه موضوعی که میزبان آن هستید داشته باشند . مطمئن شوید که این کارشناسان با اسلایدها و سایر منابع که می‌توانند در طول سخنرانی خود به اشتراک بگذارند ، آماده هستند .

وقتی تصمیم دارید برای شرکت در این نوع رویداد پول بگیرید همه هزینه ها را حساب کنید . هزینه‌های میزبانی پخش زنده مثل : اتصال به اینترنت و نرم‌افزار را در نظر بگیرید . می توانید بر اساس هزینه‌ها یک حداقل برای هر شرکت کننده در وبینار پولی معین کنید . اما قیمت نهایی به صنعت و موضوع بحث بستگی دارد.

وبینارهای پولی پخش زنده پولی هستند که معمولا از طریق یک پلتفرم آنلاین مانند هاپین اونت Hopin Event ، لایو استورم Live Storm ، او ان ۲۴ ON24 ، زوهو میتینگZoho Meeting  و… میزبانی می‌شوند . قبل از اجرای زنده توسط یک میزبانی مورد تست قرار میگیرند تا بتوانند ارائه خود را به راحتی اجرا نمایند . بسیاری از این پلتفرم‌ها دارای سیستم‌های پرداخت داخلی برای شرکت‌کنندگان هستند که به این معنی است که در طول رویداد واقعی نیازی به پرداخت با کارت‌های اعتباری و بانکی نیست .

کافی است پس از ثبت‌نام ، اطلاعات کارت بانکی خودتان را اضافه کنید و آماده شرکت در وبینارها شوید . در این پلتفرم‌ها ، شرکت‌کنندگان می‌توانند در طول وبینار از جعبه‌های چت داخلی نیز استفاده کنند . بنابراین اگر سوالی داشتند ، به راحتی می‌توانند آن را مطرح کنند . همچنین به سخنرانان بازخورد ارزشمندی در مورد آنچه شرکت کنندگان دوست دارند ، ارائه می دهند .

مزایا و فواید وبینارهای پولی

کاملا طبیعی است که هدف اصلی هر کسب و کاری داشتن کسب درآمد با وبینار است . لذا وبینارهای پولی ضمن پوشش هزینه ها ، می تواند منبع پولسازی هم باشند . به طور کلی مزایای وبینارهای پولی عبارتند از :

۱- منبع درآمد اضافی

میزبانی وبینارهای پولی یک راه عالی برای ایجاد منبع درآمد دوم برای کسب و کار است . می توانید رویدادی را پیرامون مشکلات رایج بین مخاطبان خود مانند ایجاد سرنخ بیشتر یا افزایش جذب مشتری آنها ایجاد کنید . هنگامی که موضوع را تعیین کردید ، پیش بروید و آن را از طریق کانال های رسانه های اجتماعی مختلف از جمله فیس بوک و توییتر تبلیغ کنید .

همچنین ممکن است بخواهید با وب‌سایت‌هایی که موضوعات مرتبط را پوشش می‌دهند ، مانند آژانس‌های بازاریابی یا وبلاگ‌ها تماس بگیرید تا در معرض دید بیشتری قرار بگیرید . خلاصه اینکه وبینار می تواند به منبع دوم کسب درآمد اینترنتی برای کسب و کارتان تبدیل شود .

۲- ارزش بالا برای مخاطبان

وبینارهای پولی به مخاطبان شما فرصتی می دهد تا بدون نیاز به پرداخت هزینه های هنگفت مربوط به استخدام مشاوران یا سخنرانان گران قیمت ، اطلاعات ارزشمندی را از کارشناسان واقعی در زمینه انتخابی بیاموزند . از آنجایی که رقابت بسیار زیادی وجود دارد ، پیدا کردن راههای جدیدی برای متمایز شدن از رقبا و ایجاد سرنخ در رویدادهای زنده مانند وبینارهای پولی برای کسب‌وکارها در همه جا مهم شده است .

بنابراین با دریافت هزینه اندک از شرکت کنندگان به ازای هر نفر ، به آنها نشان می دهید که چقدر از این رویداد سود خواهند می برند .

۳- ایجاد آگاهی تخصصی

یکی دیگر از مزایای بزرگ وبینارهای پولی این است که می توانید از آ‌ها به عنوان یک پلتفرم برای ایجاد آگاهی بیشتر برای برند خودتان استفاده کنید . این امر به ویژه اگر سخنرانانی در پانل وجود داشته باشند که فالوورهای زیادی در رسانه های اجتماعی یا لیست ایمیل داشته باشند و بتوانند از طریق این رویداد این رویداد را تبلیغ کنند، مفید خواهد بود . به عنوان مثال، فرض کنید می‌خواستید یک وبینار تخصصی درباره ساختن برند شخصی خود به صورت آنلاین برگزار کنید که افراد بیشتری کار شما را دنبال کنند .

۴- ایجاد پتانسیل عالی فروش محصولات و خدمات به صورت جانبی

این نوع رویدادها نه تنها به مشتریان اجازه می دهد تا اطلاعات ارزشمندی را مستقیماً از منبع اصلی دریافت کنند ، بلکه به آنها تجربه با دانش دست اول می دهد که می توانند در کسب و کار خود از آن استفاده کنند . وبینارهای پولی فرصتی می دهد تا با مشتریان فعلی ارتباط برقرار کنید . با مشتریان بالقوه رو در رو در رویدادهای زنده که هیچ مزاحمتی وجود ندارد ، ملاقات کنید .

می توانید در طول این مدت سوال بپرسید، که به ایجاد روابط قوی تر با همه افراد درگیر کمک می کند . علاوه بر این ، اگر تقسیم‌بندی بازار را انجام دهید ، تعداد زیادی مشتری علاقه‌مند خواهید داشت .

۵- مکمل عالی برای استراتژی‌های بازاریابی فعلی

وبینارهای پولی یک راه عالی برای تکمیل استراتژی‌های ایجاد ترافیک موجود شما مانند پرداخت به ازای هر کلیک یا بازاریابی ایمیلی هستند . این به این دلیل است که می‌توانید از این رویدادها به‌عنوان ابزار تولید سرنخ استفاده کنید که به ایجاد مخاطبی از مشتریان بالقوه کمک می‌کند که می‌توانند در آینده به مشتریان تبدیل شوند .

۲- وبینارهای رایگان

نوع دیگر وبینار رایگان است که البته صاحبان کسب و کارها این وبینارها را هم با هدف خاصی برگزار می کند . در ظاهر رایگان است و بابت آن پولی نمی گیرند ولی در لفافه کسب درآمد با وبینار مدنظرشان است . به عبارتی وبینار رایگان با اتخاذ استراتژی توسط افراد و صاحبان کسب و کارها برگزار می شود و دارای مزایای فراوانی برایشان است .

مزایای وبینار رایگان

همان طور که در بالا اشاره شد ، چند استراتژی برای کسب درآمد از برگزاری وبینار رایگان مدنظر برگزارکنندگانش است . می توان ادعا کرد که بیشتر اهداف مالی و تجاری و یا برندسازی کسب و کار را دنبال می کنند . با این مقدمه مهمترین مزایای وبینارهای رایگان عبارتند از :

۱- ارائه یک محصول یا خدمات پولی در انتهای وبینار

رایج ترین راه کسب درآمد با وبینار رایگان ، ارائه یک محصول یا خدمات پولی است که مرتبط با موضوع وبینار است . در طول وبینار ، می توانید محصول یا خدمات خودتان را معرفی کنید و توضیح دهید که چگونه می تواند به شرکت کنندگان کمک کند . همچنین می‌توانید به کسانی که در وبینار خرید می‌کنند ، تخفیف یا جایزه ویژه ارائه دهید .

۲- فروش محصول یا خدمات با قیمت بالاترupsell  در طول وبینار

حتی می توانید از وبینار برای فروش محصول یا خدمات با قیمت بالاتر استفاده کنید . به عنوان مثال ، اگر یک وبینار رایگان در مورد نحوه ایجاد یک وب سایت ارائه می دهید ، می توانید یک سرویس طراحی وب سایت یا یک سازنده وب سایت پیشرفته تر را به فروش برسانید .

۳- همکاری در فروشaffiliate marketing

راه دیگر کسب درآمد با وبینار رایگان ، همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ است . می توانید محصولات یا خدمات مرتبط با موضوع وبینار را تبلیغ کنید و به ازای هر فروش انجام شده از طریق لینک وابسته خود ، کمیسیون دریافت کنید .

۴- جلب حمایت مالیSponsorship

می توانید با حامی مالی همکاری کنید که مایل به پرداخت هزینه برای تبلیغ محصولات یا خدمات خود در طول وبینار است . این می تواند یک موقعیت برد – برد باشد . زیرا اسپانسر در معرض دید مخاطبان تان قرار می گیرد و شما برای تبلیغ پول دریافت می کنید .

۵- مدل عضویت یا اشتراک

اگر محصول یا خدماتی دارید که می‌تواند به صورت مکرر ارائه شود ، می‌توانید یک مدل عضویت یا اشتراک ارائه دهید . در طول وبینار ، می توانید مزایای عضویت یا مشترک شدن را توضیح دهید و به کسانی که در طول وبینار ثبت نام می کنند ، تخفیف یا جایزه ویژه ارائه دهید .

۶- کمک های مالی

اگر میزبان یک وبینار برای یک هدف خیریه هستید ، می توانید کمک های مالی را از شرکت کنندگان درخواست کنید . این یک راه عالی برای جمع آوری پول برای یک هدف خوب است . در عین حال ارزشی برای مخاطبان شما فراهم می کند .

۷- استفاده مجدد از محتوای وبینار

پس از پایان وبینار ، می توانید محتوا را برای ایجاد جریان های درآمدزایی جدید تغییر دهید . مثلا می توانید وبینار را به یک کتاب الکترونیکی ، یک دوره ویدیویی یا یک مجموعه پادکست تبدیل کنید که بتوانید آن را بفروشید .

۸- فروش تبلیغات

اگر مخاطبان زیادی دارید ، می توانید فضای تبلیغاتی را در طول وبینار بفروشید . این می تواند یک راه عالی برای ایجاد درآمد اضافی باشد . به خصوص اگر مخاطب خاصی دارید که برای تبلیغ کنندگان جذاب است .

پیشنهاد ویژه سایت پول یابی :  کسب درآمد با فروش اطلاعات

۹- فروش دسترسی به موارد ضبط شده

یک راه دیگر کسب درآمد با وبینار رایگان این است که پس از پایان ، می توانید دسترسی به ضبط وبینار را بفروشید . این می تواند گزینه خوبی برای افرادی باشد که وبینار زنده را از دست داده اند اما همچنان می خواهند به محتوا دسترسی داشته باشند .

۱۰- ارائه خدمات مربیگری یا مشاوره

اگر در زمینه کاری خود متخصص هستید ، می توانید خدمات مربیگری یا مشاوره ای را به شرکت کنندگان ارائه دهید . در طول وبینار ، می توانید خدمات خود را معرفی کنید و توضیح دهید که چگونه می توانند به شرکت کنندگان در رسیدن به اهداف شان کمک کنند .

۱۱- استفاده از قیف فروش

قیف فروش مجموعه ای از مراحل است که مشتریان بالقوه را به سمت خرید راهنمایی می کند . می توانید از یک قیف فروش برای تبلیغ یک محصول یا خدمات در وبینار خودتان استفاده کنید . برای مثال ، می‌توانید یک آهن‌ربای سرنخ فروش رایگان ، مانند کتاب الکترونیکی یا چک‌لیست ، برای تشویق شرکت‌کنندگان به ارائه آدرس ایمیل خود ارائه دهید . سپس، می توانید ایمیل های بعدی را ارسال کنید که محصول یا خدمات پولی شما را تبلیغ می کند .

۱۲- پیشنهاد یک بار مصرفOTO

راهکار و ترفند پیشنهاد یک بار مصرف ، یک پیشنهاد ویژه است که فقط در یک دوره خاص مثلا در طول وبینار یا بلافاصله پس از آن در دسترس است . می توانید از OTO برای تشویق شرکت کنندگان به اقدام و خرید استفاده کنید .

۱۳- استفاده از کمبود و فوریت

کمبود و اضطرار انگیزه های قدرتمندی هستند که می توانند افراد را تشویق به اقدام کنند . در طول وبینار ، می توانید با ارائه یک تخفیف یا جایزه ویژه که فقط برای مدت محدودی در دسترس است ، احساس فوریت ایجاد کنید .

۱۴- استفاده کردن از معجزه تأیید اجتماعی

تأیید اجتماعی این ایده است که افراد بیشتر به اعمال دیگران اعتماد می کنند و آنها را دنبال می کنند . در طول وبینار ، می‌توانید با به اشتراک گذاشتن داستان‌های موفقیت و توصیفات مشتریان قبلی ، از اثبات اجتماعی استفاده کنید .

۱۵- میزبانی یک جلسه پرسش و پاسخ

یک جلسه پرسش و پاسخ میتواند راهی عالی برای تعامل با مخاطبان شما و پاسخگویی به سوالات یا نگرانی های آنها باشد . در طول جلسه پرسش و پاسخ ، می توانید محصول یا خدمات خود را تبلیغ کنید و ارزش بیشتری برای مخاطبان خود ارائه دهید .

خلاصه اینکه با استفاده از این استراتژی ها می توانید از تبلیغات رایگان وبینار کسب درآمد اینترنتی کنید و کسب و کاری سودآور بسازید . با این حال ، موضوع مهم این است که موفقیت وبینار به کیفیت محتوای شما و ارزشی که به مخاطبان ارائه می دهید بستگی دارد . اگر روی ارائه محتوای با کیفیت بالا و حل مشکلات مخاطبان خود تمرکز کنید ، به احتمال زیاد درآمدزایی خواهید کرد و دنبال کنندگان وفادار خواهید داشت .

روش کسب درآمد از وبینار برای مدرسان در ایران

وبینار مارکتینگ برای کسب و کارهای مختلفی کاربرد دارد، اما کاربرد آن در تدریس بیشتر از هر حوزه دیگری مشخص می‌شود. بسیاری از مدرسان بخاطر مسائلی مثل ناآشنایی با فضای دیجیتال یا نداشتن ابزار کافی برای برگزاری وبینار فرصت‌های کسب درآمد از این حوزه را از خودشان می‌گیرند. اما گروهی از مدرسان هم هستند که از این فرصت‌ها استفاده می‌کنند و با برگزاری وبینارهای حرفه‌ای و پول‌ساز به درآمدهای خوبی می‌رسند. این مقاله برای کسب درآمد از وبینار برای مدرسان نوشته شده است. تفاوتی ندارد در چه حوزه‌ای تدریس می‌کنید، در هر صورت ایده‌های این مقاله از رومیت برای شما کاربردی است.

روش های کسب درآمد از وبینار برای مدرسان

قبل از پرداختن به روش‌های کسب درآمد با وبینار برای مدرسان به این نکته توجه کنید که ، هیچ مدرسی نتوانسته از همان ابتدا ، بلیط ورودی وبینار هایش را با چند میلیون تومان بفروشد . همه افراد ابتدا کارشان را با تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی ، برگزاری وبینارهای آنلاین و سایر روش‌های برندسازی شروع می‌کنند .

به مرور زمان دانشجویان و افراد خواهان این آموزش ها ، با روش تدریس‌ آنها آشنا شده و برند شخصی آنها ساخته می شود . بعد از ساخت این برند شخصی ، دانشجوها و افراد حاضر می‌شوند برای شرکت در وبینارها و دوره‌های آنلاین این اساتید ، پول پرداخت کنند . از این مرحله به بعد ،‌ برگزاری وبینار و دوره‌های آموزشی برای مدرسان درآمدزا می‌شود .

با این دیدگاه ، ایده‌های مختلفی برای شروع برندسازی شخصی به ذهنتان می‌رسد . بررسی راه‌های کسب درآمد با وبینار یا وبینار مارکتینگ برای مدرسان هم راه را بهتر نشان می‌‌دهد . روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد ، که چهار ایده کسب درآمد وبیناری معرفی می شود :

۱- کسب درآمد از وبینار با دریافت هزینه از شرکت‌کنندگان

اولین روشی که برای کسب درآمد با وبینار برای مدرسان به نظر می‌رسد ، فروش بلیط ارائه‌های آنلاین است . اگر جامعه هدفی دارید که شما را می‌شناسند ، با روش تدریس تان آشنا هستند و برای حضور در کلاس‌های شما هزینه پرداخت می‌کنند ، با برگزاری وبینارهای پولی هم موفق خواهید بود .

هزینه‌ای که برای وبینار تعیین می‌کنید ، به شما و جامعه هدفتان بستگی دارد . معلمان مشهور و معتبری که روی برندسازی شخصی‌شان کار کرده‌اند ، ممکن است برای یک وبینار سه الی چهار ساعته ، چند میلیون هزینه بگیرند . اما افراد تازه‌کار در بهترین حالت می‌توانند بلیط وبینار هایشان را با چند ده هزارتومان بفروشند .

۲- ارائه بخشی از دوره به عنوان وبینار برای جذب مخاطب

برگزاری وبینار یک روش مناسب برای فروش دوره‌های آنلاین است . بعضی از مدرسان برای ارائه نمونه از دوره‌هایشان ، یک یا دو جلسه ابتدایی را به صورت رایگان در اختیار مخاطبان قرار می‌دهند . این روش هم برای بازاریابی و اعتمادسازی مناسب است ، اما به اندازه برگزاری وبینار تأثیر ندارد .

علت این است که مدرسان در وبینار به صورت مستقیم با دانشجوها ارتباط برقرار می‌کنند  برای آن‌ها زمان می‌گذارند و می‌توانند به سوال‌های دانشجویان پاسخ بدهند . در نتیجه مخاطب به صورت زنده با شیوه تدریس استاد آشنا شده و متوجه می‌شوند که آیا می‌توانند با او ارتباط برقرار کنند یا خیر .

۳- درآمدزایی با شرکت در وبینار دیگران به عنوان مهمان

یکی از روش‌های برگزاری وبینار ، دعوت مهمانان متخصص در هر زمینه است . حتی در برخی موارد ممکن است چند نفر به عنوان مهمان حضور داشته باشند . شرکت در وبینارهای این‌چنینی هم برای کسب درآمد با وبینار برای مدرسان مناسب است و هم برای برندسازی .

برای شرکت در این وبینارها باید از دایره ارتباطی خود استفاده کنید . بارزترین مثال در این زمینه ، مدرسانی هستند که در اینستاگرام فعالیت می‌کنند . این افراد یک شبکه ارتباطی ساخته‌اند و با همکاری یکدیگر ، بازار هدفشان را گسترده‌تر می‌کنند و در آمد بیشتری به دست می‌آورند .

۴- کسب درآمد با مشاوره و کوچینگ

اگر در حوزه‌ای تدریس می‌‌کنید ، به این معنی است که به متخصص توانمند تبدیل شده‌اید . با پیچ و خم‌های مسیر کارتان آشنا هستید . لذا می‌توانید به سوالات افراد تازه‌وارد در این زمینه پاسخ دهید . همه این موارد ، ویژگی‌های فردی است که مشاوره می‌دهد یا کوچ است .

اگر در حوزه‌های مربوط به کسب و کار اینترنتی و سنتی فعالیت دارید ، می‌توانید وبینار هایی برگزار کنید که در آن تکنیک‌هایی طلایی و کاربردی درباره موفقیت در کارتان به مخاطبان آموزش ‌دهید . این مسئله مهارت شما را نشان می‌دهد ، اعتماد مخاطبان را جلب می‌کند و از خدمات مشاوره در کسب و کار و کوچینگ شما استفاده خواهند کرد .

اگر در زمینه درس و دانشگاه تدریس می‌کنید ، می‌توانید به عنوان مشاور یا کوچ فعالیت کنید و دانشجویان یا دانش‌آموزان را برای شرکت در آزمون‌های مهم راهنمایی کنید . همچنین می‌توانید به آنها در زمینه انتخاب رشته و پیدا کردن علاقه و استعدادشان مشاوره دهید . همه چیز به این بستگی دارد که شما در چه حوزه‌ای کار می‌کنید و در چه کاری عملکرد بهتری دارید .

شیوه برگزار وبینار

اگر به دنبال کسب درآمد با وبینار یا برگزاری وبینار تاثیرگذار هستید ، مواردی وجود دارد که پیش از برگزاری وبینار باید آنها را مورد توجه قرار دهید . مهم ترین این مولفه‌های ضروری برای برگزاری وبینار عبارتند از :

۱- ساختار یک وبینار

اغلب وبینارها زمانی بین نیم ساعت تا ۴ ساعت دارند . ابتدا باید یک موضوع مشخص برای وبینار خودتان پیدا کنید . این موضوع باید مورد علاقه مخاطبانتان باشد اگر هدفتان کسب درآمد با وبینار است . لذا بهتر است که نگاهی به پرسش‌های رایج مشتریان و دنبال کنندگان کنونی خود داشته باشید . ببینید که چه موضوعات و مسائلی بیشتر مطرح شده‌اند . اگر به دنبال استفاده از وبینار در راستای بازاریابی و فروش هستید موضوع آن باید با کسب‌وکارتان مرتبط باشد .

پس از تعیین موضوع ، باید رئوس مطالب آن را مشخص کنید . سپس با استفاده از برنامه‌هایی مثل پاورپوینت ، یک مجموعه اسلاید برای آن بسازید . دقت کنید که برای تبلیغ وبینار نیز باید یک برنامه بازاریابی داشته باشید . به عنوان نمونه در این راستا می‌توانید از ایمیل ، شبکه‌های اجتماعی ، وب‌سایتتان و تبلیغات پولی استفاده کنید . پس از پرداختن به این جزئیات می‌توانید به سراغ مسائل فنی بروید.

۲- پلت ملزومات فنی وبینار

الف : انتخاب پلتفرم مناسب

یکی از اولین اقدامات فنی ، انتخاب پلتفرم یا یک سرویس دهنده برای وبینار است . در این زمینه کمبودی وجود ندارد و گزینه‌های متنوعی ( از رایگان تا پلتفرم‌هایی با هزینه‌های بالا ) در دسترس قرار دارد . تقریباً تمامی پلتفرم‌های پولی ، امکانات تعاملی مانند گفتگوی زنده ، نظرسنجی و امکان به اشتراک گذاری صفحه نمایش و وبکم را در اختیار میزبان قرار می‌دهند .

به علاوه ، این امکان را نیز به شما می‌دهند تا وبینار را ضبط کنید و برای آن برنامه بازپخش تعیین کنید . قیمت هر سرویس عمدتاً بر اساس تعداد شرکت کنندگان در وبینار تعیین می‌شود . البته اگر بودجه محدودی دارید می‌توانید از قابلیت پخش زنده شبکه‌های اجتماعی مختلف و از جمله یوتیوب نیز استفاده کنید .

ب: دوربین

نیاز به یک دوربین دارید تا مخاطبانتان بتوانند شما را ببینند . از این طریق ، امکان ایجاد رابطه بهتر و نزدیک‌تری با مخاطب فراهم می‌شود و برند شما شخصیت پیدا می‌کند . اگر دوربین مناسبی در دسترس ندارید ، می‌توانید از وبکم لپ‌تاپ استفاده کنید . اما توجه کنید که وب کم داخلی لپ‌تاپ کیفیت و امکانات زیادی ندارد .

همچنین می‌توانید از یک دوربین یا وبکم USB بهتر استفاده کنید تا کنترل بیشتری بر روی موقعیت دوربین داشته باشید . دقت کنید که کیفیت تصویر در وبینار بسیار مهم است . وجود تنظیمات بیشتر در دوربین انتخابی شما می‌تواند به عامل مهمی در جذابیت و بهبود هرچه بیشتر آن تبدیل شود .

ج: میکروفون

برای برگزاری وبینار به میکروفون نیاز دارید . در اینجا نیز درست مثل دوربین ، گزینه‌های متنوعی در دسترس شماست که با توجه به بودجه و تمایل خودتان می‌توانید انتخاب کنید . فقط توجه کنید که میکروفون‌های داخلی به دلیل کیفیت پایین و نویز بالا گزینه مناسبی محسوب نمی‌شوند .

د: ارتباط اینترنتی

سرعت اینترنت نقش مهمی در روانی و کیفیت وبینار خواهد داشت . حالت ایده آل ، سرعت دانلود و آپلود بین ۴Mbps و ترجیحا ۱۵Mbps است . سرعت اینترنت خود را با ابزارهایی مانند سایت SpeedTest.net امتحان کنید . در صورت لزوم با سرویس دهنده خود در مورد افزایش آن گفتگو کنید .

۳- شیوه پیوستن به یک وبینار

روش پیوستن مخاطبین به وبینار به پلتفرم انتخابی بستگی دارد . استفاده از برخی از این پلتفرم‌ها مستلزم دانلود و نصب یک نرم افزار معمولاً کم حجم و سپس طی کردن مراحل ثبت نام است . در برخی از آنها قبل از شروع وبینار باید یک لینک مخصوص برای شرکت‌کننده‌ها ارسال شود که تنها از طریق آن امکان حضور در جلسه وجود خواهد داشت .

توجه کنید هر پلتفرمی که انتخاب می‌کنید ، ابتدا اسناد یا ویدئوهای راهنمای آن را به دقت بررسی کنید و با همه پیش نیازهای لازم برای حضور کاربران در وبینار آشنا شوید .

۴- پیگیری‌های بعد از وبینار

آخرین مرحله ، بعد از اتمام وبینار است که باید پیگیر وضعیت افرادی باشید که علیرغم ثبت نام ، در وبینار حضور پیدا نکرده‌اند . مثلا اگر موضوع وبینار شما آموزش کسب درآمد با وبینار است ، یقینا افرادی موفق به شرکت در این جلسه آنلاین نشده اند .

برای عنوان نمونه می‌توانید لینک ویدئوی ضبط شده وبینار را برایشان ارسال کنید . یک زمان محدود بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت برای مشاهده آن به این مخاطبان وقت بدهید . به علاوه ، اگر در وبینارتان روی فروش تمرکز داشته‌اید می‌توانید برای آنها یا حتی همه مخاطبانتان یک ایمیل حاوی یک پیشنهاد خاص ارسال کنید . تا در کنار یادآوری ، فرآیند خرید نیز برای آنها ساده‌تر شود .

علاوه بر این ، پس از پایان وبینار باید تا می‌توانید از آنچه که ضبط کرده‌اید بهره‌برداری کنید . به عنوان مثال ، می‌توانید آن را در همان کانال‌هایی که برای تبلیغ وبینار از آنها استفاده کرده‌اید با مخاطبانتان به اشتراک بگذارید . یا اینکه از محتوای آن در قالب‌های دیگری همچون ایمیل‌های سلسله وار ، کتاب‌های الکترونیکی و دوره‌های آموزشی استفاده کنید .

خلاصه امکانات برگزاری وبینار

یک کامپیوتر ، یک خط اینترنت مناسب و یک میکروفون متصل به کامپیوتر . اگر کار با پاورپوینت بلد باشید اسلایدهای سخنرانی را با پاورپوینت درست می‌کنید . طبیعتاً باید برای سخنرانی خود ، موضوعی مناسب و جذاب هم داشته باشید .

اگر اهل برگزاری سمینار و سخنرانی و دوره‌های آموزشی هستید ، حتماً وبینار را هم تجربه کنید . دوستانی را می شناسم که همواره در سفر هستند تا سمینار برگزار کنند . عجیب است که هنوز آن‌چنان‌که باید ، وبینار را جدی نگرفته‌اند . شاید دلیل اصلی عدم برگزاری وبینار ، ندانستن مزایای بسیار زیاد و نیز تاثیر پذیری آن باشد  . کاری که خطرات سفر و مشکلات ناشی از آن را ندارد و به راحتی قابل اجرا و در هر جایی قابل مشاهده است .

دوره را می‌توانید هم‌زمان با اجرا ضبط کنید و به شکل بسته آموزشی ، باز هم آن را به علاقه‌مندان بفروشید . جه کاری می تواند کسب درآمد با وبینار را اینگونه تضمین کند . در یک کلام ، مقرون به صرفه و کاملا اقتصادی است . بسیاری از استادان برجسته در حوزه های اینترنت ، انگیزش زندگی و حتی موفقیت و کارآفرینی ، برای آموزش از شیوه وبینار استفاده می کنند . شاید در آینده اکثر آموزش ها با وبینار انجام شود .

مراحل شرکت در وبینار

افرادی که علاقه دارند مثلا در کسب درآمد با وبینار یا هر موضوع دیگری شرکت کنند می‌توانند با جستجو در اینترنت از زمان برگزاری وبینارهای گوناگون اطلاع کسب کنند . پس از اطلاع در اولین فرصت در آنها شرکت نمایند . برای پیوستن به نشست وبیناری می‌توانید از مراحل پیشنهادی زیر استفاده کنید :

۱- بر روی لینکی که توسط مسئولین وبینار در اختیارتان قرار داده شده کلیک کنید . برای پیشگیری از بروز مشکل بهتر است آن را زودتر از زمان معین شده بررسی کنید تا از باز شدن لینک اطمینان حاصل نمایید .

۲- پس از آن نیاز است بخش کوچکی که مربوط به مشخصات و اطلاعات مختصر است را پر کنید .

۳- هنگامی که وارد وبینار شده اید ، می‌توانید بخش چت وبینار ، دسترسی به وبکم و میکروفن و موارد دیگر را بررسی کنید و منتظر شروع جلسه باشید .

نوع اجرای وبینار

شاید این سوال مطرح شود که آیا باید در وبینار حتماً به صورت زنده شرکت کرد؟ امروزه دو نوع وبینار وجود دارد . اول وبینار هایی که زنده هستند و به صورت زنده و به صورت پخش مستقیم برگزار می‌شوند . این نوع اجرا ، امکان تعامل بهتر و بیشتری را فراهم می‌کنند . چون مخاطب می‌تواند در هر زمان که بخواهد سؤالات خود را مطرح کرده و فوراً یا با فاصله اندکی پاسخ مورد نظر را دریافت کند .

نوع دیگر وبینارهای از پیش ضبط شده است . این وبینارها قبلا برگزار شده‌اند و معمولا به صورت تکرار در اختیار مخاطبان جدید قرار می‌گیرند . بنابراین امکان گفتگوی زنده و پاسخگویی سریع به سؤالات مخاطب وجود نخواهد داشت . برای وبینارهای از پیش ضبط شده می‌توانید چندین زمان تکرار در نظر بگیرید تا همه بتوانند ثبت نام کرده و در زمانی که برایشان مناسب‌تر است از محتوا استفاده کنند .

تفاوت لایو اینستاگرام و وبینار با یکدیگر

آیا امکان برگزاری لایو اینستاگرام به جای وبینار وجود دارد . توجه کنید ، امکاناتی که برای برگزاری وبینار در اختیار است ، اصلا قابل مقایسه با یک لایو اینستاگرامی نیست . مثلاً برای آموزش کسب و کار اینترنتی و یا کسب درآمد با وبینار از ابزارهایی مثل پاورپوینت و اسلاید می توان به راحتی در یک وبینار استفاده کرد . در حالی که امکانات محدود لایو ، اجازه چنین کاری نمی‌دهد . یا زمان برگزاری بیش از یک ساعت را در لایو اینستاگرام ندارید .

یکی دیگر از مهم‌ترین تفاوت‌های لایو اینستاگرام و وبینار در سطح و استانداردهای برگزاری است . اینستاگرام ، به راحتی اجازه پرت شدن حواس مخاطب را می دهد . در حالی که محیط یک وبینار ، معمولاً عاری از عوامل حواس پرتی است . البته لایو اینستاگرام هم مزایای ویژه خودش را دارد . اما وبینار در مقایسه با آن چیز دیگری است .

سرویس‌ دهنده های خوب وبینار در ایران

در ایران می توان از پلتفرم هایی زیادی برای برگزاری وبینار استفاده کرد . از مهم ترین معیارها و ویژگی های موفق ترین سایت های ارائه دهنده وبینار می توان به برگزاری وبینار هایی با موضوعات روز ، پوشش دادن کتگوری های مختلف ، اطلاع رسانی دقیق رویدادها ، طراحی موفق سایت و هدایت صحیح کاربران و همچنین استفاده از آرشیو اشاره کرد .

با این مقدمه بهترین سایت های وبینار در ایران می توان به : ایسمینار ، اسکای روم ، ایوند و وبرنو اشاره کرد . هر کدام از این ها امکانات ، مزایا و معایب خاص خود را دارند . استفاده کنندگان می توانند با بررسی همه جوانب یکی از این سرویس ها را برای آموزش کسب درآمد با وبینار یا هر کار دیگری انتخاب کنند .

نکات مهم برای برگزاری یک وبینار خوب

ممکن است برایتان پیش آمده باشد که در وبینار و یا کنفرانسی شرکت می‌کنید ولی آنطور که باید به شما خوش نگذشته باشد . گویی به قدر کافی منسجم و دارای جذابیت نیست . لذا توجه به برخی موارد ممکن است تاثیر زیادی در جذب مخاطب داشته باشد . برخی از نکات زیر برای برگزاری یک وبینار خوب توصیه می شود :

۱- استفاده از سیستم و نرم افزار خوب

کیفیت فنی برگزاری یک وبینار بستگی به سیستم و نرم افزار خوب دارد و هم نیازمند برنامه‌ریزی و تسلط بر محتوای وبینار است . زمان معمول برای برگزاری هر وبینار حدود ۴۰-۶۰ دقیقه است . بیشتر زمان معین شده صرف ارائه‌ می‌شود . زمان باقی‌ مانده مربوط به سوالات افراد در مورد محتوای وبینار است . می‌توانید با توجه به موضوع و تجربه‌ خودتان برنامه ریزی کنید .

۲- انتخاب روز مناسب

بهتر است برای برگزاری وبینار روزهای وسط هفته را انتخاب کنید تا تداخلی با تعطیلات آخر هفته نداشته باشد . البته اگر دنبال کسب درآمد با وبینار هستید می توانید از همه ایام استفاده بهینه کنید .

۳- برگزاری وبینار در ساعت مناسب

ساعت برگزاری وبینار بهتر است در صبح باشد . معمولا افراد در ساعات آغازین روز تمرکز و گیرایی بیشتری دارند . شرکت کنندگان وبینار در این ساعات کمتر خستگی و کرختی ساعات ظهر و عصر را تجربه می‌کنند .

۴- تسلط کافی فرد ارائه دهنده وبینار

فرد ارائه دهنده‌ وبینار باید به محتوای مورد بحث و همچنین استفاده از فضای وبینار تسلط کافی داشته باشد . مانند هر کنفرانس و ارائه‌ دیگر تمرین و تکرار و یا تهیه‌ برنامه‌ کلی به صورت مکتوب می‌تواند به انسجام محتوا کمک کند . می‌توانید با تکنیک‌های مختلف مشکلات سمینار را قبل از برگزار شدن اصلاح کنید . این فرد همچنین باید فن بیان قوی داشته باشد تا مخاطب خسته نشود و مطلب برای همه واضح باشد .

۵- شرکت در وبینارهای مشابه برای کسب تجربه و مهارت

برای شروع کارهایی که تاکنون در آن تجربه‌ای ندارید ، بهترین گزینه قرار گرفتن در قلب جریان است . مثلا به دنبال راهکارهایی برای کسب درآمد با وبینار و یا یادگیری شیوه آموزش بازاریابی از را وبینار هستید . بنابراین برای درک بهتر از چگونگی تشکیل وبینار توصیه می‌شود در وبینارهای مختلف شرکت کنید و بر تجربه خود بیفزایید .

با شرکت در وبینارها با ساختار و انواع ارائه‌ها آشنا می‌شوید . در ضمن می‌توانید هر اشتباه و نکته‌ای که قابلیت ارتقا دارد را برای وبینار خود در نظر بگیرید .  اشتباهاتی که از قبل در وبینارها دیده‌اید را پیش‌بینی کنید و در وبینارهای خودتان رفع کنید .

۶- پیش بینی تمهیدات لازم برای مشکلات احتمالی

همیشه در نظر داشته باشید که ممکن است بخشی از ارائه‌ شما با مشکل مواجه شود . مثلا اگر برای ارائه‌ موضوع خود با عنوان کسب درآمد با وبینار از مهمان دعوت کرده‌اید ، ممکن است برقراری ارتباط با مشکل مواجه شود . پس باید بخش دیگری از برنامه‌ خود را اجرا کنید و زمان را مدیریت کنید .

از عملکرد دستگاه‌های خود قبل از شروع جلسه اطمینان حاصل کنید . در صورتی که هر کدام از آنها دچار مشکل شده‌اند برای آنها جایگزین مناسبی در نظر داشته باشید و یا وسیله‌ مورد نظر را از قبل تهیه کنید .

ابزارهای گروههای شرکت کننده در وبینار

وبینار بستری مجازی است که ‌می‌توان آموزش‌ها و جلسات را با استفاده از آن و به صورت برخط برگزار کرد . وبینارها اغلب با هدف آموزش نرم‌‌افزار ، به اشتراک‌گذاری اطلاعات در مورد یک محصول یا خدمت جدید ، ارتقای یک برنامه  ، کسب درآمد با وبینار یا بازاریابی ، و … برگزار می‌شوند .

ابزارهای آنلاینی که وجود دارند این امکان را برای سازمان‌ها فراهم می‎کنند تا به سادگی میزبان یک وبینار باشند . با استفاده از وبینار ، می توان نشست‌های باکیفیت و مقرون‌ به صرفه ایجاد کرد . شرکت کنندگان در یک وبینار، به دو دسته و با اختیارات مختلف تقسیم می شوند :

۱- ارائه دهنده که کنترل کامل نشست را در اختیار دارد

ارائه دهنده با استفاده از ابزارهایی که سرویس وبینار آنلاین در اختیار وی قرار می‌دهد ، به ارائه مطالب در نشست می‌پردازد ، برخی ابزارها و امکاناتی که ارائه دهنده در اختیار دارد عبارتند از :

– مشاهده حاضرین در وبینار .

– مشاهده وضعیت ضبط نشست .

– امکان متوقف یا شروع ضبط جلسه .

پیشنهاد ویژه سایت پول یابی :  کسب درآمد با کانال تلگرام

– امکاناتی مثل درج پیام عمومی و چت گروهی با مشارکت کنندگان در وبینار .

– چت به صورت خصوصی با تک تک مشارکت کنندگان بصورت مجزا .

– قطع کردن میکروفن تمام حاضرین در نشست .

– امکان اعطای مجوز صحبت کردن از طریق میکروفن به تمام حاضرین در نشست .

– اجازه دادن به استفاده از میکروفن برای افراد خاص .

– استفاده از وایت برد تعبیه شده در نشست .

– آپلود و نمایش فایلهای آموزشی با فرمت های متنوع از جمله PDF و پاورپوینت .

– اعطای دسترسی برای نوشتن به مشارکت کنندگان در نشست .

– امکان برگزاری نظرسنجی از مشارکت کنندگان .

– ایجاد اتاق های مباحثه و دسته بندی مشارکت کنندگان در دسته های ایجاد شده .

– به اشتراک گذاری صفحه دسکتاپ ارائه دهنده برای مشاهده مشارکت کنندگان .

– اشتراک گذاشتن یکی از برنامه های اجرا شده توسط ارائه دهنده جهت مشاهده مشارکت کنندگان .

– امکان خاتمه دادن به نشست .

پس از پایان هر نشست ، ارائه دهنده می تواند فیلم ذخیره شده نشست را با فاصله زمانی اندکی منتشر کند .

۲- مشارکت کننده در جلسه وبینار

مشارکت کننده برای استفاده از مطالب ارائه شده در وبینار وارد نشست و جلسه می شود . وی می‌تواند درصورت تایید ارائه دهنده ، در برخی فعالیت‌های نشست مشارکت داشته باشد . مجموعه ابزارها و اختیارات او توسط ارائه دهنده مشخص می شود . یعنی تا زمانی که تایید نکند عملا ابزار خاصی در اختیار ندارد .

نرم افزارهای پرکاربرد برای وبینار

یکی از پارامترهای مهم در ارزیابی سایت‌های ارائه دهنده وبینار ، پلتفرم یا نرم افزاری است که با استفاده از آن سرویس دهی به مشترکان انجام می شود . برگزاری وبینار ها ، نیازمند برنامه ای جهت مدیریت کاربران و دسترسی های آنان در زمان نشست می باشند .

یکی از بروز‌ترین نرم افزار های برگزاری وبینار، برنامه بیگ بلو باتن BigBlueButton است . اگر به دنبال کسب درآمد با وبینار یا هر کار دیگری هستید می توانید با پیاده سازی تحت وب مبتنی بر HTML5 تقریبا تمام نیاز های یک نشست آنلاین را برطرف کنید . یکی دیگر از بهترین نرم افزارهایی که در حال حاضر بر اساس آنها در ایران سرویس دهی انجام می‌گردد ، ادوبی کانکت Adobe Connect است .

معمولا استفاده از این نرم افزار وبینار ، نیاز به نصب هیچ برنامه اضافی دیگری بر روی گوشی موبایل یا لپ تاپ یا کامپیوتر ندارد . حتی با استفاده از مرورگر های روزمره ای مانند FireFox یا Google Chrome یا Safari بر روی انواع دستگاه ها قابل اجرا می باشد .

به طور کلی مجموعه نرم افزارهای وبینار و نرم افزار کلاس آنلاین ارائه شده توسط شرکت های مختلف ، ، امکان به اشتراک گذاری دوربین ، میکروفن ، دسکتاپ را دارند . همچنین می توانید فایل های PDF یا انواع فایلهای Office را در آن بارگذاری نکرده و بر روی آنها برای شرکت کنندگان در وبینار یا کلاس آنلاین توضیح دهید .

ویژگی های ضروری نرم افزارهای وبینار

همان طور که میدانید نرم افزارهای زیادی برای وبینار وجود دارد که در بالا به دو تا از بهترین آنها که در ایران رایج است ، اشاره شد . هرکدام از این نرم افزارها، دارای ویژگی ها و مزایای خاصی می‌باشند . اما در مجموع اگر دنبال کسب درآمد با وبینار یا وبینار مارکتینگ هستید ، باید نرم افزاری با کارآمدی بالا انتخاب کنید که ابزارها و ویژگی های زیر را داشته باشد :

۱- دارا بودن API قدرت مند برای توسعه نرم افزار ها و خدمات .

۲- نصب بر روی سیستم عامل Ubuntu و تخصیص منابع سرور به نرم افزار به جای اختصاص آنها به سیستم عامل و نرم افزار های جانبی .

۳- توسعه و بروز رسانی مداوم توسط تیم ارایه دهنده .

۴- پشتیبانی کامل از زبان فارسی و راست به چپ بودن نوشته‌ها .

۵- عدم نیاز به نصب هرگونه نرم افزار اضافی برای استفاده بر روی موبایل یا سایر دستگاه ها و پیاده سازی کامل بر اساس HTML5 .

۶- امکان توسعه سرویس و کلاستر سازی سرور ها جهت افزایش تعداد کلاس های همزمان و مدیریت واحد سرویس ایجاد شده .

۷- وجود پلاگین های مناسب و آماده جهت اتصال به سایر نرم افزار ها از جمله LMS قدرتمندی مانند Moodle و نیز اتصال به وردپرس WordPress .

۸- علاوه بر پلتفرم پیاده سازی ، تجربه تیم پیاده ساز و پیکر بندی سرورها نیز اهمیت دارد .

۹- سخت افزارهای استفاده شده برای پیاده سازی سرویس و نیز تعداد کاربران فعال بر روی هر سرور با توجه به مشخصات سخت افزاری سرور نیز یکی از پارامترهای مهم در کیفیت سرویس‌های ارائه شده است .

۱۰- پشتیبانی و پاسخگویی به سوالات کاربران و رفع اشکالات آنها برای برگزار کنندگان کلاس‌های آنلاین و وبینار حایز اهمیت است .

آموزش برگزاری وبینار حرفه‌ای

وبینار حرفه‌ای ، نتیجه چند اقدام کوچک است . انتظار نداشته باشید در همان اولین باری که جلوی دوربین می‌روید و آنلاین ارائه می‌دهید ، بهترین باشید . همچنین نباید انتظار داشته باشید همه کاربرانی که در وبینار ثبت نام می‌کنند ، در جلسه آنلاین حاضر شوند .

به مرور زمان همه چیز بهتر می‌شود و به جایی می‌رسید که می‌توانید بازدیدهای بالایی به دست آورید . در این مرحله ، شما هم مثل بسیاری از افراد فکر می‌کنید که کسب درآمد با وبینار برای مدرسان جزو روش‌های ساده است . اما هر کار مسائل و چالش های خاص خودش را دارد .

نکاتی وجود دارد که می تواند برای برگزاری وبینار حرفه‌ای و تاثیرگذار به افراد کمک کند . این نکات عبارتند از :

– تجهیزات حرفه‌ای و به روز خریداری یا تهیه کنید .

– در انتخاب موضوع وبینار دقت داشته باشید . موضوعی جذاب و پرطرفدار را برای ارائه انتخاب کنید .

– محتوای جذاب و متمایز برای وبینار تولید نمایید .

– دقت کنید که وبینار تعاملی باشد چون اثرگذاری بیشتر و بازخورد بالاتری دارد .

– پلتفرم مناسب برای برگزاری وبینار انتخاب کنید تا در حین اجرا دچار مشکل نشوید .

– کاربران را برای شرکت ترغیب کنید و بازاریابی مناسب انجام دهید .

گام‌های برگزاری وبینار موفق و تاثیرگذار

اگر هدفتان جذب مخاطب برای افزایش کسب درآمد با وبینار یا وبینار مارکتینگ است باید مراحل و گام های اصولی بردارید تا به موفقیت برسید . گام های زیر برای برگزاری یک وبینار موفق توصیه می شود :

۱- تعریف اهداف وبینار

اهداف اصلی خود را برای میزبانی وبینارها مشخص کنید . آیا به دنبال ایجاد فروش مستقیم ، تبلیغ یک محصول جدید یا تثبیت خود (یا برندسازی خود) به عنوان یک متخصص صنعت هستید؟ درک اهداف شما محتوای وبینار و استراتژی بازاریابی شما را شکل می دهد .

۲) انتخاب موضوع مناسب برای وبینار

موضوعی را انتخاب کنید که با علایق و نیازهای مخاطب هدف شما همسو باشد . وبینار شما باید اطلاعات و بینش‌های ارزشمندی را ارائه دهد . به عبارتی موجب شود تا شرکت کنندگان احساس کنند چیز ارزشمندی به دست آورده اند .

۳- محتوای جذاب را برنامه ریزی کنید

توصیه می شود که ، یک ارائه جذاب بسازید که محتوای ارزشمند را با عناصر بصری و چند رسانه ای جذاب ترکیب کند . مخاطبان خودتان را در طول وبینار درگیر نگه دارید تا شانس دستیابی به اهداف خود را افزایش دهید .

۴- تبلیغ کردن وبینار

بازاریابی موثر برای جذب شرکت کنندگان بسیار مهم است . از کانال‌های مختلف برای تبلیغ وبینار خود ، از جمله رسانه‌های اجتماعی ، خبرنامه‌های ایمیل ، پست‌های وبلاگ و مشارکت با سایر اینفلوئنسرها یا شرکت‌ها استفاده کنید .

۵- تدوین بهینه فرآیند ثبت نام

از شرکت کنندگان بخواهید که در وبینار ثبت نام کنند تا سرنخ ها را جذب کنند و لیست ایمیل شما را ایجاد کنند . می توانید برای تشویق ثبت نام های بیشتر ، مشوق ها یا جوایز اولیه ارائه دهید .

۶- بستر مناسب وبینار را انتخاب کنید

یک پلتفرم وبینار قابل اعتماد را انتخاب کنید که بتواند تعداد مورد انتظار شرکت کنندگان شما را مدیریت کند . همچنین ویژگی های تعاملی مانند چت زنده ، نظرسنجی ، و جلسات پرسش و پاسخ را ارائه دهد .

۷- تمرین و تست

یک تمرین یا چندین تمرین انجام دهید تا مطمئن شوید که ارائه شما به خوبی اجرا می شود . با ویژگی های پلتفرم وبینار آشنا شوید و تجهیزات صوتی و تصویری خود را تست کنید .

۸- ارائه وبینارهای با کیفیت بالا

در طول وبینار زنده ، جذاب ، آگاه و با شخصیت باشید . تعامل با مخاطبان را تشویق کنید . به سوالات پاسخ دهید و به نگرانی ها رسیدگی کنید .

۹- گنجاندنCall-to-Action (CTA)

در پایان وبینار ، یک فراخوان برای اقدام واضح و قانع کننده در نظر بگیرید . این می تواند هدایت شرکت کنندگان به یک پیشنهاد ویژه ، صفحه محصول یا دعوت از آنها برای ثبت نام برای مشاوره یا دوره بعدی باشد .

۱۰- پیگیری مخاطبان

پس از وبینار ، یک ایمیل تکمیلی برای شرکت کنندگان ارسال کنید و از مشارکت آنها و ارائه هر گونه منبع یا پیشنهاد اضافی تشکر کنید . همچنین می توانید ضبط شده وبینار را با کسانی که ثبت نام کرده اند اما نتوانسته اند شرکت کنند به اشتراک بگذارید .

۱۱- کسب درآمد از محتوای وبینار

اگر قصد دارید وبینارهای ضبط شده را میزبانی کنید ، می توانید با ایجاد یک کتابخانه بر اساس تقاضا و دریافت هزینه دسترسی یا اشتراک برای محتوا ، کسب درآمد از آنها را در نظر بگیرید .

۱۲- ارزیابی مستمر نتایج

موفقیت وبینارهای خود را بر اساس نرخ حضور ، تبدیل‌ها و بازخورد شرکت‌کنندگان تجزیه و تحلیل کنید . از اطلاعات بدست آمده برای بهبود وبینارهای آینده و بهینه سازی استراتژی‌های کسب درآمد خود استفاده کنید .

نکات ساده برای افزایش کارآمدی وبینار

۱- روز و ساعت مناسبی را برای برگزاری وبینار انتخاب کنید . مثلاً توجه کنید ، برگزاری وبینار در ساعات کاری ایده خوبی نیست .

۲- از قبل حسابی آماده باشید و تمرین کنید . دقت کنید همان‌طور که تپق زدن یا از یاد بردن نکات مهم تأثیر مطلوبی را بر مخاطب نخواهد گذاشت ، چشم دوختن به متن نیز نشان از عدم تسلط دارد و نمی‌تواند نظرش را جلب کند .

۳- هدف تان را مشخص کنید . آیا به دنبال رشد فهرست ایمیل‌هایتان هستید؟ آیا می‌خواهید مشتریان راغب Lead  آماده‌تری را در اختیار تیم فروش قرار دهید؟ یا اینکه به دنبال مشتری جدید یا بازاریابی برای محصول جدیدتان هستید . ساختار جلسه ، محتوا و سازوکارهای تبلیغ به هدف شما بستگی دارد . لذا با تعیین دقیق آن وقت خودتان و مخاطبانتان را به هدر ندهید .

۴- زمانی را برای طرح سوالات مخاطبان در نظر بگیرید . نظرسنجی‌های مختلف نشان داده که ۹۲ درصد از شرکت کنندگان وبینارها ترجیح می‌دهند ، زمانی برای پرسش و پاسخ در وبینار وجود داشته باشد . بنابراین حتما یا در بین وبینار به سوالاتی که مطرح می‌شود پاسخ بدهید یا اینکه زمانی را در انتها به این کار اختصاص دهید .

۵- مخاطب را غافلگیر کنید . غافلگیر کردن مخاطب موجب جالب‌تر شدن فضا و افزایش علاقه و تعداد حاضران خواهد شد . مثلا می‌توانید از یک مهمان خاص دعوت کنید . یک فایل منحصر به فرد را برای دانلود در اختیار حضار قرار بدهید و یا یک تخفیف ویژه برایشان در نظر بگیرید .

۶- گام نهایی را مشخص کنید . دقیقاً مشخص کنید که در پایان وبینار چه اتفاقی خواهد افتاد . مثلا بسته به هدفتان می‌توانید یک بروشور یا کاربرگ در اختیار مخاطب قرار دهید یا کار را با یک فراخوان به عمل خاص به پایان برسانید .

موضوعات وبینار , مباحث پرطرفدار وبینار , وبینار فروش و کسب و کار اینترنتی

موضوعات مناسب برای برگزاری وبینارها

یکی از مباحث مهم در برگزاری وبینار حرفه ای انتخاب موضوعات تاثیرگذار و مناسب است . البته موضوعات محبوب وبینار در طول زمان بر اساس رویدادهای جاری ، روندها و علایق اجتماعی تغییر می کنند . با این حال، برخی از موضوعات به دلیل ارتباط و تقاضا به طور مداوم محبوبیت پیدا کرده اند . توجه داشته باشید که محبوبیت موضوعات وبینار می تواند بر اساس مخاطبان و نوع کسب و کارتان متفاوت باشد .

در اینجا برخی از موضوعات داغ و پرطرفدار وبینار که می تواند برای آنها برنامه ریزی کرد معرفی می شود :

۱- دورکاری و بهره وری

با ظهور مدل های کار از راه دور و کار ترکیبی ، وبینارها با تمرکز بر نکاتی برای بهره وری ، مدیریت زمان و حفظ تعادل بین کار و زندگی مورد تقاضا هستند .

۲- بازاریابی دیجیتال و شبکه‌های اجتماعی

وبینارها در مورد استراتژی های بازاریابی دیجیتال ، ایده های بازاریابی چریکی ، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی محتوا ، سئو و بازاریابی تاثیرگذار برای مشاغلی که به دنبال بهبود حضور آنلاین خود هستند ، محبوب بوده است .

۳- سلامت و تندرستی

وبینار هایی که در مورد سلامت روان ، مدیریت استرس ، تغذیه ، تناسب اندام و شیوه‌های سلامتی بحث می‌کنند ، به‌ویژه موضوعات آرایشی و بهداشتی اهمیت زیادی دارند .

۴- توسعه شخصی

وبینارها در مورد خودسازی ، تعیین هدف ، انگیزه ، موفقیت ، مهارت های رهبری ، هوش هیجانی و ارتباط موثر در بین افرادی که به دنبال رشد شخصی هستند محبوبیت خود را حفظ کرده است .

۵= فناوری و نوآوری

موضوعاتی مانند هوش مصنوعی ، بلاک چین ، ارزهای دیجیتال ، امنیت سایبری ، تجزیه و تحلیل داده ها و اینترنت اشیاIoT  علاقه مندان و متخصصان فناوری را در صنایع مختلف به خود جذب کرده است .

۶- برنامه ریزی مالی و سرمایه گذاری

وبینار هایی با تمرکز بر سواد مالی ، استراتژی های سرمایه گذاری ، برنامه ریزی بازنشستگی و مدیریت امور مالی شخصی توسط افرادی که به دنبال بهبود رفاه مالی خود هستند مورد توجه قرار گرفته است .

۷- مسئولیت‌های اجتماعی و نگرانی های زیست محیطی

با افزایش آگاهی از مسائل زیست محیطی ، وبینارها در مورد شیوه های پایدار ، فن آوری های سبز و مسئولیت اجتماعی شرکت ها مورد توجه قرار گرفته اند .

۸- تجارت الکترونیک و کسب و کار آنلاین

وبینارهای مرتبط با راه اندازی یک کسب و کار آنلاین ، استراتژی های تجارت الکترونیک ، دراپ شیپینگ (نوعی خرده فروشی) و کارآفرینی دیجیتال در بین کارآفرینان مشتاق محبوب بوده است .

نکته مهم اینکه ، ممکن است که محبوبیت موضوعات وبینار در طول ماهها و یا سالیان تغییر کند . برای شناسایی موضوعات رایج و با اهمیت وبینار ، انجام تحقیقات بازار، تجزیه و تحلیل روندها در صنعت هدف خود و به روز ماندن از رویدادهای جاری و مسائل مربوط به جامعه را در نظر بگیرید . علاوه بر اینها ، تعامل با مخاطبان خود از طریق نظرسنجی یا رسانه های اجتماعی می تواند به شما در درک علایق و ترجیحات آنها برای موضوعات وبینار کمک کند .

سوالات متداول در مورد برگزاری وبینار

در این مقاله کسب درآمد با وبینار ، آموزش کامل و جامع وبینار و چگونگی برگزاری آن به صورت مبسوط شرح داده شد . با این حال ممکن است که با خواندن این مقاله ، باز هم سوالات و ابهاماتی در ذهن تان وجود داشته باشد . سعی شده تا برخی سوالات متداول پاسخ داده شود :

– زمان برگزاری یک وبینار چقدر است؟

معمولا هیچ نوع محدودیت خاصی از این نظر وجود ندارد . یک وبینار می تواند از چند دقیقه تا چندین ساعت طول بکشد .

– افراد شرکت کننده در وبینار می توانند فایل ویدئویی آن را دریافت کنند؟

بله این امکان وجود دارد . فایل هر وبینار را می توان ذخیره کرد و برای کسانی که امکان شرکت در وبینار را نداشته اند ، ارسال کرد . این کار را معمولا برگزار کنندگان وبینار انجام می دهند و شرکت کنندگان لزومی ندارد وبینار را ذخیره کنند .

– در وبینار امکان پرسش و پاسخ بین مدرس و شرکت کنندگان وجود دارد؟

این موارد از امکانات نرم افزار وبینار است . ارتباط میان مدرس و کارآموزان می تواند به صورت دو‌طرفه برقرار شده و همانند کلاس های حضوری امکان پرسش و پاسخ وجود دارد . هر کسی می توانید انتخاب کنید این پرسش و پاسخ در قالب متن (چت) و یا در قالب گفتاری و پخش صدا اتفاق بیافتد . در صورت تمایل برای ارتباط شرکت کنندگان با هم در اتاق وبینار برگزار کننده می تواند برای هریک سطح دسترسی ایحاد کند . البته اختیار امکان پرسش و پاسخ با سخنران یا برگزار کننده است .

–  برای برگزاری وبینارwebinar  داشتن سایت ضروری است؟

لازم نیست حتما سایت داشته باشید.  شما از شرکت‌های ارائه‌دهنده سرویس وبینار ، اکانت ماهانه یا سالانه خریده و یا به رایگان می گیرید و سپس وبینار webinar در سایت آن‌ها برگزار می‌شود . لینکی اختصاصی در اختیارتان قرار داده می‌شود تا به شرکت‌کنندگان وبینارتان بدهید .

افراد با مراجعه به آن لینک می‌توانند در وبینار webinar شرکت کنند . شما هم با نام کاربری خود وارد همان صفحه می‌شوید و به عنوان سخنران ، ارائه خود را شروع می‌کنید . کار به همین سادگی انجام می شود .

– سرعت اینترنت برای وبینارWebinar  چقدر باید باشد؟

اگر فقط بخواهید پاورپوینت خود را نمایش دهید و مخاطبان صدای شما را بشنوند ، معمولا سرعت ۵۱۲ کیلوبیت بر ثانیه کافی است . البته توجه کنید که سرعت آپلود شما باید این مقدار باشد . سرعت دانلود خیلی اهمیت ندارد . اگر بخواهید شرکت‌کنندگان تصویر زنده شما را هم ببیند مسلما به سرعت‌های بالاتری در حد ۱ تا ۵ مگابیت بر ثانیه نیاز دارید . با سرعت آپلود ۵ مگابیت می‌توانید فیلم خود را به صورت HD منتشر کنید .

– سرعت اینترنت شرکت‌کنندگان برای شرکت در وبینار چقدر باید باشد؟

برای شرکت در وبینار سرعتی در حد ۱ مگابیت بر ثانیه می‌تواند کافی باشد . شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چرا با وجود سرعت بالای اینترنت ، بارها دچار قطعی می شوید . پاسخ این است که پایداری خط اینترنت شما بسیار اهمیت دارد . مثلا ممکن است سرعت شما ۱۲ مگابیت است ولی اینترنت شما مرتب قطع و وصل می‌شود . مشکل دیگر می‌تواند از طرف برگزارکننده باشد . اگر برگزارکننده دچار مشکل شود مسلما شما هم با مشکل مواجه خواهید شد . معمولا اینترنت ADSL پایداری بیشتری دارد و بهتر است از آن استفاده شود .

– تجهیزات لازم برای برگزاری وبینار ؟

امکانات سخت‌افزاری لازم یک کامپیوتر مجهز به میکروفن و وب‌کم ، همچنین اینترنت پرسرعت است . البته اغلب لپ‌تاپ‌ها خودشان میکروفن داخلی و وب‌کم دارند . پس شاید فقط یک لپ‌تاپ که به اینترنت پرسرعت متصل است کافی باشد . البته به یک سرویس ارائه وبینار هم نیاز دارید . منظور سایت‌هایی هستند که به ازای پرداخت مبلغی می‌توانید از طریق سرورهای آنها اقدام به برگزاری وبینار کنید .

– شرکت‌کنندگان برای شرکت در وبینار به چه تجهیزاتی نیاز دارند؟

همانطور که اشاره شد ، برای شرکت در وبینار ، یک کامپیوتر متصل به اینترنت کافی است . البته مسلما آن کامپیوتر باید امکان پخش صدا را از طریق اسپیکر یا هدفون داشته باشد . تقریبا همه شرکت‌های ارائه‌دهنده سرویس وبینار webinar ، این امکان را دارند که بتوان از طریق موبایل یا تبلت هم در وبینار webinar شرکت کرد .

برای شرکت در وبینار شاید صرفا لازم باشد از طریق مرورگر وارد آدرس خاصی شوید و بتوانید ارائه را ببینید . البته برخی از سرویس‌های وبینار خودشان نرم‌افزار یا اپلیکیشن خاصی دارند که باید قبلا روی سیستم خود نصب کنید . دقیق نمی‌توان گفت کدامیک بهتر است . ولی معمولا در سرویس‌هایی که از طریق نرم‌افزار یا اپلیکیشن ارائه می‌شود، مشکلات و قطع شدن کمتر است .

– کاربرد وبینار برای مدرس‌ها چیست؟

یکی از کاربردهای وبینار برگزاری سامانه آموزش مجازی است . اگر مدرس هستید به راحتی می‌توانید یک وبینار webinar برگزار کنید تا شرکت‌کنندگان از هرجای دنیا در آن شرکت کنند . با این روش مشکل مکان و فاصله حل می‌شود . همچنین مخاطبان کسب و کارتان بسیار بیشتر می‌شوند چون شرکت‌کنندگان به شهر یا کشور محدود نمی‌شوند .

فرض کنیم کارتان تدریس خصوصی کنکور است . می‌توانید به افراد خصوصی تدریس کنید و هر ماه یکبار ، وبینار webinar رفع‌اشکال برگزار کنید . با این کار از تمام رقیبان متمایز خواهید شد . می‌توانید مبلغ کلاس را از افراد دریافت کنید و سپس لینک شرکت در وبینار webinar را در اختیارشان قرار دهید .

– کاربرد وبینار برای کسب‌و‌کارها و فروشندگان چیست؟

امروز بخش عمده بازاریابی به آموزش تبدیل شده است . فرض کنید کار شرکت شما فروش دوربین دیجیتال است . به راحتی می‌توانید یک وبینار یک ساعته برگزار کنید و در آن آموزش دهید چگونه می‌توان یک دوربین مناسب انتخاب و خرید کرد . انتهای وبینار webinar می‌توانید پیشنهاد دهید که از خودتان بخرند و افرادی که تا مثلا ۴۸ ساعت خرید کنند ، یک هدیه مانند باتری اضافی یا … هدیه می‌گیرند .

با این روش در واقع به بازاریابی حضوری می‌پردازید با این تفاوت که در یک ساعت مطالب خود را به چندصد نفر ارائه می‌کنید .

کاربرد دیگر وبینار webinar برگزاری جلسات آنلاین یا سیستم وب کنفرانسweb conference  است . از طریق وبینار به‌راحتی می‌توانید با کارمندان ، نمایندگان و خریداران جلسه بگذارید و به تبادل اطلاعات بپردازید . از مزایای وب کنفرانس حذف محدودیت های جغرافیایی ن می باشد .

سخن پایانی کسب درآمد با وبینار

فارغ از اینکه چه کسب‌وکار اینترنتی و در چه مقیاسی دارید ، با برگزاری سمینار اینترنتی یا وبینار می‌توانید از مزایای آن بهره‌ ببرید . در این مقاله سایت پول یابی با وبینار و همچنین وبینار مارکتینگ و اصول اجرایی آن آشنا شده اید . حال می‌توانید دست به کار شده و به کمک این ابزار قدرتمند با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید . تخصص بالایتان را اثبات کرده و اهداف کاری و فروش خود را محقق کنید .

در گذشته برگزاری و حتی شرکت در وبینار ، پیچیدگی خاص خودش را داشت . اما الان با رشد فناوری کار برای همگان ساده و راحت شده است . چه بخواهیم یا نخواهیم ، در آینده ناچاریم روش‌های برگزاری وبینار را یاد بگیریم و هر آنچه بلدیم را از طریق وبینار آموزش دهیم . انگار کسب و کارها برای رشد و توسعه به این فناوری اینترنتی نیاز مبرم دارند .

نکته آخر کسب درآمد با وبینار یا وبینار مارکتینگ اینکه ، یاد بگیرید چگونه با پیژامه در خانه بنشینید و با آموزش از طریق وبینار ، کسب درآمد اینترنتی کنید . وبینارها بستر مناسبی برای برگزاری رویدادها و گردهمایی‌های سازمانی و غیرسازمانی هستند . رویدادهایی که به‌صورت آنلاین برگزار می‌شوند ، از مزایا و معایب مختلفی برخوردارند . از مهم‌ترین مزایا وبینار می‌توان به دسترسی آسان به رویداد ، کاهش هزینه‌ها ، صرفه‌جویی در زمان ، امکان ضبط جلسات و امکان حضور تعدادی بالایی از شرکت‌کنندگان اشاره کرد .

وبینارها با وجود مزایای مختلف ، دارای مشکلات و معایبی هم هستند . از جمله مهمترین معایب وبینارها می‌توان به مشکلات فنی و عدم وجود زیرساخت مناسب ، کاهش سطح تعاملات و کم شدن تمرکز اشاره کرد . البته کاربران اگر به درک درستی از مشکلات وبینارها برسند ، به‌راحتی می‌توانند بر این چالش‌ها غلبه کنند .

مطلب پیشنهادی

بازی همستر کامبت Hamster Kombat , کسب درآمد از بازی همستر کامبت

مقاله کامل درباره بازی همستر کامبت Hamster Kombat

این روزها در ایران همه به بازی همستر کامبت و شیوه کسب درآمد اینترنتی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.